لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۲۳ درصد مردم ایران به افسردگی و اضطراب مبتلا هستند

۲۳ درصد مردم ایران به افسردگی و اضطراب مبتلا هستند

معاون دفترسلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: براساس آخرین پیمایش‌ها، ۲۳.۶ درصد مردم از گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال مبتلا به اختلالات روانپزشكی هستند كه ۱۲.۷ درصد این تعداد را مبتلایان به اختلالات افسردگی تشكیل می‌دهد.

وی توضیح داد: این مسئله علل مختلفی دارد كه می‌توان به علل اجتماعی، فرهنگی و استرس‌های زنان اشاره كرد. البته شاید یک علت هم این باشد كه زنان بیشتر از مردان اختلالات را پیگیری و برای درمان مراجعه می‌كنند.

منبع: روزنامه جام جم

آخرین آمار بیماران مبتلا به ایدز در ایران اعلام شد

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: در ایران براساس آمار حدود ۴۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز حضور دارند و تخمین زده شده که آمار واقعی بیماران سه برابر این تعداد است.

وی اظهار داشت: در ایران بیشترین دلیل انتقال بیماری ایدز، تماس جنسی و سن شیوع این بیماری اغلب بین ۲۵ تا ۴۵ سال است.

وی همچنین گفت: با همکاری سازمان‌های ذیربط بیش از ۲ هزار بیمار مبتلا به ایدز در مناطق سیل زده شناسایی شدند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مردم در شهرستان‌ها به جای فرش، موکت می‌خرند

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت گفت: هایپر فروشان با تبلیغات گسترده ۷۰ درصد بازار را گرفته‌اند و خرده فروشان سطح شهری را دچار مشکل کرده‌اند در حالی‌ که اگر مردم از محله خودشان خرید را انجام دهند خیلی ارزان‌تر و به صرفه‌تر خواهد بود.

وی گفت: بالا رفتن قیمت مواد اولیه و سخت‌تر شدن واردات مواد خارجی سبب شد که سال گذشته ۶۰ درصد قیمت‌ها را افزایش دهیم و ظرف روزهای آینده نیز ۵ تا ۱۵ درصد افزایش قیمت اجباری خواهیم داشت.

این مقام دولتی اظهار داشت، این افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم باعث کاهش شدید فروش ما شده به طور کلی فرش کالای درجه سوم محسوب می‌شود و مردم تا مجبور نباشند این کالا را تهیه نمی‌کنند اکنون که وضعیت اقتصادی مناسب نیست به طور طبیعی فروش فرش ماشینی کمتر می‌شود اما از آن طرف فروش موکت افزایش پیدا کرده است؛ این یعنی خانواده ایرانی به جای فرش دارد از موکت استفاده می‌کند مخصوصا این افزایش در شهرستان‌ها محسوس بوده است.

منبع: ایلنا

تجارت خارجی ایران ۱۳.۵ درصد افت کرد و صادرات چین به ایران نصف شد

تجارت خارجی ایران، کشتی در بندری در ایران- آرشیو
تجارت خارجی ایران، کشتی در بندری در ایران- آرشیو

سرپرست سازمان توسعه تجارت با تشریح آمارهای تجارت خارجی ایران در فروردین امسال گفت: بر اساس آمار گمرک صادرات غیرنفتی ایران با احتساب میعانات گازی در فروردین ماه رقمی بالغ بر ۲.۵۴ میلیارد دلار بود که این رقم به نسبت مدت مشابه سال قبل، نشان دهنده افتی ۱۸.۳ درصدی است. صادرات غیرنفتی فروردین ماه نیز بدون احتساب میعانات گازی نیز در حدود ۲.۲ میلیارد دلار بوده که این رقم نیز به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۷.۵ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه واردات در فروردین ماه ۲.۳میلیارد دلار بوده و کاهشی ۷.۷ درصدی به نسبت فروردین ۹۷ داشته است، ادامه داد: با توجه به این آمارها، تجارت خارجی ایران در فروردین ماه امسال ۱۳.۵ درصد کاهش داشته.

همچنین مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا مارس ۲۰۱۸ بالغ بر ۹.۹۸ میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا مارس سال جاری به ۵.۶۷۲ میلیارد دلار کاهش یافته است و بر اساس آمار گمرک چین، مبادلات تجاری ایران و چین در سه ماه نخست سال جاری میلادی با افت ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

در زندان‌های ایران ۲.۵ برابر ظرفیت زندانی وجود دارد

زندان مرکزی یزد
زندان مرکزی یزد

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: ظرفیت فعلی زندان‌های ایران حدود ۸۵ هزار نفر است اما جمعیت حاضر در زندان‌ها، دو و نیم برابر ظرفیت است که این جمعیت قبل از اعطای عفو اخیر، سه و نیم برابر ظرفیت و گنجایش زندان‌ها بود بنابراین جمعیت کف‌خواب کاهش یافته اما هنوز هم به صورت محدود وجود دارد.

وی اضافه کرد در حال حاضر چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان در سازمان زندان‌ها کسری بودجه داریم، به طور مثال سرانه غذای روزانه زندانیان در سال گذشته پنج هزار تومان بود که تقاضا دادیم این مبلغ به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش دهند اما نهایتا حدود ۷ هزار و ۳۰۰ تومان مصوب شد که به نظر می‌رسد برای تامین غذای زندانیان نیز با کسری روبرو شویم.

منبع: تابناک

XS
SM
MD
LG