لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| اختلاف ۱۰۰ درصدی قیمت برنج از مزرعه تا بازار

اختلاف ۱۰۰ درصدی قیمت برنج از مزرعه تا بازار

بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود آنكه هزینه‌های تولید همچون نهاده‌ها، دستمزد كارگران، حمل ونقل و سایر خدمات نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد چشمگیری داشته است، اما گرانی كنونی برنج هیچ ارتباطی به هزینه‌های تولید ندارد چرا كه هم اكنون برنج سال زراعی جدید به بازار عرضه نشده است.

سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل گرانی قیمت برنج در بازار بیان كرد: با توجه به گرانی ۱۰۰ درصدی قیمت عمومی كالاها و افزایش هزینه‌های تولید بدیهی است كه قیمت برنج تحت تاثیر این عوامل با روند صعودی در بازار روبرو شود.

وی نبود نظارت دستگاه‌های ذی ربط همچون تعزیرات را عامل اصلی سودجویی افراد، احتكار برنج در انبار‌ها و گرانی در بازار برشمرد و تصریح كرد، اختلاف صد در صدی قیمت برنج سرمزرعه با كف بازار نشان می‌دهد كه سود حاصل از فروش تنها به جیب واسطه‌ها و دلالان می رود.

منبع: روزنامه کیهان

۳۸ درصد از بیماران بستری سوء‌تغذیه می‌گیرند

بر اساس اطلاعات موجود، شرایط نامساعد تغذیه بیماران بستری در بیمارستان‌های ایران در حالی است که میانگین سنی بیماران بستری در بیمارستان‌های ایران بسیار پایین‌تر از سایر کشورهاست و در آینده با افزایش سن جمعیت و چالش‌های ناشی از پیری سیمای جمعیتی ایران اوضاع از این هم بدتر می‌شود.

مسئول تغذیه بالینی وزارت بهداشت درباره وضعیت تغذیه‌ای بیماران در سطح ایران گفت، ۳۸ درصد از بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌ها دچار سوءتغذیه متوسط تا شدید و نیازمند حمایت‌های تغذیه‌ای اورژانسی هستند و وضعیت سوء‌تغذیه در بخش‌های مراقبت‌های ویژه از این هم نامناسب‌تر است و به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد. در بخش کودکان نیز حدود ۶۳ درصد از بچه‌ها از سوء‌تغذیه متوسط رنج می‌برند.

وی اضافه کرد: ۷۳درصد بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه عدم کفایت پروتئین و ۶۴درصد عدم کفایت انرژی دارند. وضعیت از این نظر در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان به مراتب بدتر و نزدیک به ۹۰ درصد است.

منبع: روزنامه جام جم

کاهش سهم زنان در مشاغل و پست‌های مدیریتی

آمارهای موجود حاکی از آن است که علیرغم افزایش چشمگیر تعداد زنان توانمند و کارآفرین در ایران، میزان مشارکت اقتصادی زنان به ویژه در مشاغل مدیریتی و در تصدی پست‌های مدیریتی بسیار ناچیز و اندک است.

بر اساس آمارهای ثبت شده در سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون از میزان مشارکت زنان در مدیریت تعاونی‌ها و سهم مدیران عامل زن در اداره تعاونی‌ها از بین ۳۸۲۳ مدیری که جنسیت آنها به عنوان مدیرعامل تعاونی‌های ثبت و تشکیل شده در سال ۱۳۹۷ اظهار و ثبت شده، ۳۲۳۶ نفر را مردان که برابر با ۸۴.۶ درصد و ۵۸۷ نفر را زنان که برابر با ۱۵.۴ درصد است تشکیل می‌دهند.

از بین ۶۳۳ تعاونی فعالی که در سال ۱۳۹۷ تحت عنوان تعاونی بانوان ثبت و تشکیل شده و جنسیت مدیر تعاونی اظهار و ثبت شده است ۲۶۹ مورد برابر با ۴۳.۵ درصد آنها توسط زنان مدیریت می‌شود و از میان ۲۸ تعاونی دانش بنیان، تشکیل و ثبت شده در سال ۱۳۹۷ تنها مدیریت چهار تعاونی برابر با ۱۴.۳ درصد به زنان اختصاص دارد.

منبع: ایسنا

افزایش ۲۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در هفته سوم اردیبهشت

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۲۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در کل ایران در هفته سوم اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: مجموع کشفیات این هفته ۱۶ هزار و ۲۱۹ کیلوگرم می‌باشد که در مقایسه با هفته دوم اردیبهشت ماه که ۱۳ هزار و ۴۲۸ کیلوگرم بود، ۲۰ درصد افزایش دارد.

وی افزود: در هفته سوم اردیبهشت ماه، در هفته اخیر مجموعا ۶۱۸۹ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصا طی طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح ایران دستگیر شده‌اند که از این تعداد ۲۰۲ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و روانگردان، ۲۲۵۶ نفر خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد و ۳۵۲۷ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند. ۲۰۴ نفر نیز طی سایر عملیات‌های مرتبط با موضوع مواد مخدر دستگیر شده‌اند و بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۲ هزار و ۳۶۰ کیلوگرم بوده و ۷۶ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

شهرستان‌های تهران با کمبود ۱۰ هزار کلاس درس مواجه است

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با مشکلات متعددی در بخش‌های مختلف روبرو است و در حال حاضر ۱۰ هزار کلاس درس در شهرستان‌های استان نیاز است که با توجه به اهمیت آموزش باید تدبیری در این زمینه اندیشیده شود.

به گفته این مقام دولتی، وی افزود: کمبود هشت هزار نیروی انسانی، بدهکاری ۶ میلیارد تومانی به سرویس مدارس، بدهی ۶ میلیارد تومانی حق الزحمه معلمان از مشکلات عمده آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران است.

منبع: ایرنا

XS
SM
MD
LG