لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ثروتمندان ۷ برابر فقرا یارانه پنهان می‌گیرند

ثروتمندان ۷ برابر فقرا یارانه پنهان می‌گیرند

بررسی وضعیت یارانه پنهان بین دهک‌های درآمدی از این حکایت دارد که متوسط یارانه پنهان مستقیم به ازای هر خانوار ایرانی فارغ از دهک‌های درآمدی حدود ۱۰ میلیون تومان در سال و مجموعه یارانه پنهان مستقیم خانوار مستتر در حامل‌های انرژی از جمله بنزین، برق، گاز و همچنین دارو و کالاهای اساسی حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است.

علاوه بر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که در هر ماه از سوی دولت پرداخت می‌شود، یارانه‌های غیر نقدی نیز شامل یارانه حامل‌های انرژی، کالاهای اساسی و دارو به طور غیر مستقیم در اختیار جامعه قرار می‌گیرد.

همچنین توزیع یارانه پنهان در دهک‌ها نشان می‌دهد که متوسط دریافتی یارانه پنهان دهک دهم بیشتر از هفت برابر متوسط دریافتی دهک اول است و هر دهک دهم سالانه به طور متوسط از ۲۱ میلیون تومان یارانه پنهان مستقیم خانوار بهره‌مند می‌شود، در حالی که هر خانوار دهک اول فقط سه میلیون تومان یارانه پنهان دریافت می‌کند.

منبع: پایگاه خبری و تحلیلی انصاف

افزایش ۵۰ درصدی هزینه ساخت مسکن و رشد تعداد مستاجران

رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران گفت: آشفتگی عرضه و تقاضای مسکن باعث شده، سازندگان رغبتی برای ورود به ساخت و ساز نشان ندهند، تولید مسکن ۳۰۰ هزار واحد در سال است، متوسط هزینه ساخت در حال حاضر ۲.۵ میلیون تومان است و هزینه قیمت ساخت نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است؛ چراکه قیمت مصالح ساختمانی و میلگرد چهار برابر شده است و قطعا وقتی قیمت تمام‌شده افزایش یابد، بر قیمت مسکن هم تاثیرگذار خواهد بود.

وی گفت: طی سالیان گذشته و بر اساس سرشماری سال ۹۵ به دلیل کاهش عرضه مسکن و کاهش قدرت خرید تعداد اجاره‌نشینی در ایران افزایش یافته است. اگر افزایش ۲۰ میلیون نفری برای زندگی در بافت فرسوده و حاشیه‌نشینی و بد مسکنی را اضافه کنیم، وضعیت اجاره مسکن وخیم تر خواهد بود.

وی افزود: پارسال میلگرد را کیلویی ۱۵۰۰ تومان خریداری می‌کردیم و در حال حاضر به ۵ هزار تومان رسیده است .

منبع: خبرگزاری فارس

نرخ بیکاری در برخی از شهرستان‌های ایران بیش از ۲۰ درصد است

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ بیکاری در برخی از شهرستان‌های ایران بیش از ۲۰ درصد است.

به گفته وی: در شهرستان بهارستان بیش از ۵ هزار واحد تولیدی و صنعتی وجود دارد اما آمار بیکاری در آن ۶.۶ درصد است که اگر شهرک‌های صنعتی در این شهرستان مستقل شوند اشتغال در آن ۲ برابر می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

مهم‌ترین علت تصادفات درون شهری در فروردین ۹۸ اعلام شد

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: عدم توجه به جلو و عدم رعایت حق تقدم با سهم بیش از ۶۰ درصدی مهمترین علت رخداد تصادفات درون شهری فروردین ماه امسال بوده است.

وی افزود: پس از این دو عامل تخطی از سرعت مطمئنه با حدود ۱۰ درصد، تغییر مسیر ناگهانی با ۵ درصد و انحراف به چپ با حدود ۴ درصد و عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه و حرکت در خلاف جهت هرکدام با سهم حدود ۳ درصدی در رتبه‌های بعدی مهم‌ترین علت تصادفات درون شهری فروردین ماه بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کاهش ۱۰۰ درصدی تولید ون در فروردین ماه

طبق آمار اعلام شده از سوی انجمن خودروسازان ایران در فروردین ماه سال جاری هیچ تولیدی در زمینه خودروی ون صورت نگرفته است، لذا نسبت به ۷۴ دستگاه ون تولید شده در مدت مشابه سال گذشته، تولید این محصول کاهش ۱۰۰ درصدی داشته است.

در فرودین ماه سال ۱۳۹۷ در شرکت سروش دیزل مبنا ۶۳ دستگاه و در گروه خودروسازی سایپا ۱۱ دستگاه ون تولید شده بود اما در فروردین ماه سال جاری تولید این محصول در هر دو شرکت به صفر رسیده است.

منبع: وبسایت تابناک

XS
SM
MD
LG