لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۰ درصد دانش‌آموزان ایران سیگار می‌کشند

۳۰ درصد دانش‌آموزان ایران سیگار می‌کشند

نماینده مردم قائنات در مجلس با اشاره به آمار دانشگاه‌های علوم پزشکی و بهزیستی گفت: ۳۰ درصد دانش‌آموزان استعمال سیگار دارند و متاسفانه هر ساله آسیب‌های اجتماعی در بخشی از سنین پایین‌تر اتفاق می‌افتد، انکارناپذیر است اما اینکه درصدهایی که ارائه می‌شود آیا براساس آمارهای دقیقی است، اطلاعی ندارم.

به گفته نماینده مردم قائنات، تمامی دانش‌آموزان در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی در آموزش و پرورش هستند و شاکله شخصیتی این افراد نیز در همین سن گذاشته می‌شود بنابراین باید ابتدا از مهدکودک‌ها، بهزیستی و آموزش و پرورش آغاز شود؛ طبیعی است که روش‌ها و شیوه‌های تربیتی فراوانی را در این مسئله می‌طلبد اگرچه آموزش و پرورش این روش‌ها را دارد اما کافی نیست و رسانه‌های جمعی و گروهی باید به کمک بیایند و درحال‌حاضر برنامه‌هایی وجود دارد اما کافی نیست.

منبع: روزنامه همشهری

نرخ مشارکت اقتصادی زنان ایرانی ۱۰ درصد کمتر از زنان خاورمیانه‌ای

نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران حدود ۱۲درصد است؛ عددی که به گفته همه کارشناسان و حتی مقامات رسمی، قابل قبول نیست و به شدت پایین است.

معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان گفت: بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال ۹۵ نیز همین ۱۲درصد بوده است یعنی بعد از گذشت دو سال، «آمار رسمی مشارکت زنان» تغییر محسوسی نکرده و میانگین مشارکت اقتصادی زنان خاورمیانه ۲۲ درصد است، یعنی زنان ایرانی ۱۰ درصد کمتر از زنان خاورمیانه‌ای، مشارکت اقتصادی دارند.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

در سال ۹۷ نزدیک به ده هزار نفر در حوادث شغلی آسیب دیدند

بررسی اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته، ۹ هزار و ۹۹۶ نفر شاغل دچار حادثه شدند که ۹۷.۲ درصد از این رقم مربوط به مردان و ۲.۸ درصد مربوط به زنان است.

از ۹ هزار و ۹۹۶ فردی که سال گذشته دچار حادثه شدند ۶۷۸ مورد منجر به فوت شد و بیشترین حادثه شغلی مربوط به تهران است که ۱۵۶۳ حادثه رخ داده و ۱۷۹ نفر فوت کردند. بعد از تهران، اصفهان با ۱۲۳۶ حادثه شغلی و ۵۰ نفر فوتی در رتبه دوم قرار داد و کمترین حادثه شغلی نیز مربوط به چهارمحال و بختیاری است که بر اثر ۱۵ حادثه سه نفر جان خود را از دست دادند.

سقوط اشیا، آتش سوزی، انفجار، خفگی، تماس با مواد شیمیایی خطرناک، گیرکردن داخل یا بین اشیا و ماشین، مسمومیت حاصل از مواد شیمیایی، تماس با اجسام و سطوح داغ، سقوط کردن و لغزیدن، ریزش و ماندن زیر آوار، برخورد با اشیاء و تجهیزات و جریان برق از جمله حوادث شغلی هستند.

نتایج بررسی جداول آماری وزارت کار بیانگر این است که فعالیت «ساختمان» با ۳۷.۸ درصد، «صنعت» با ۳۴.۳ درصد و سایر فعالیت‌های خدمات عمومی با ۱۱.۳ درصد به ترتیب بیشترین حادثه شغلی سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

بیشترین حادثه شغلی به تفکیک عامل حادثه در سال ۱۳۹۷، «سقوط کردن و لغزیدن» با ۳۴.۳ درصد و سپس «برخورد با اشیا و تجهیزات» با ۱۹.۹ درصد است.

منبع: ایلنا

خراسان رضوی رتبه اول خانوارهای فاقد پوشش بیمه‌ای در ایران را دارد

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان خراسان رضوی گفت: استان خراسان رضوی با ۲۰۷ هزار خانوار فاقد هر گونه پوشش بیمه اجتماعی رتبه اول را در کشور داراست‌. طبق سرشماری سال ۹۵ تعداد ۵۰ هزار و ۶۴ خانوار روستایی در شهرستان نیشابور و فیروزه وجود دارد که از این تعداد ۲۰ هزار و ۸۴۷ خانواده روستایی بدون هرگونه پوشش بیمه اجتماعی هستند.

وی افزود: ۵۱ درصد از سهام فولاد خراسان متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با جمعیتی حدود سه میلیون نفر است.

به گفته وی، ۲۴ هزار سرپرست خانوار ۱۸ تا ۵۰ سال در نیشابور و فیروزه فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای هستند و ایجاد پوشش برای این جمعیت نیازمند ۶۵ میلیارد ریال اعتبار است که رویکرد اصلی مجتمع فولاد خراسان به عنوان معین اقتصادی است.

منبع: روزنامه خراسان رضوی

سیلاب ۱۴۲هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی ایران خسارت زد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: سیلاب در چهار استان خوزستان، گلستان، لرستان و مازندران ۱۴۲ هزار میلیار ریال به مجموعه بخش کشاورزی خسارت زده است. ۵۲ درصد حجم خسارت مربوط به بخش زراعت، هشت درصد باغات، ۱۶ درصد به دام و طیور و ۲۴ درصد به زیرساخت‌های بخش کشاورزی بوده است.

وی گفت: از مجموع کل خسارات سیلاب فروردین امسال که حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است حدود ۵۰ درصد مربوط به بخش کشاورزی بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG