لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ماکارونی ۷۵ درصد گران شد

ماکارونی ۷۵ درصد گران شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی گفت: از سال ۹۴ تا ۹۷ ماکارونی افزایش قیمتی نداشته است اما، در مهرماه سال گذشته با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی ۱۶ درصد قیمت‌ها افزایش یافت و امسال به دلیل حذف یارانه گندم از بخش صنعت و افزایش ۸۵ درصدی قیمت گندم و ۳۵ درصدی دستمزد ناچار به افزایش قیمت بودیم.

وی گفت: سازمان حمایت با افزایش ۷۵ درصدی قیمت ماکارونی موافقت کرد و تصمیم اعضای انجمن صنفی مبنی بر افزایش ۷۵ درصدی قیمت‌ها است.

منبع: خبرگزاری میزان

تولید خودرو در فروردین ماه ۴۵ درصد کاهش داشته است

تولید پژو در کارخانه ایران خودرو
تولید پژو در کارخانه ایران خودرو

آمارهای جدید ارائه‌ شده به بورس، افت تولید در صنعت خودروی ایران را تایید می‌کند. بر مبنای اطلاعات تازه مقدار تولید خودرو در نخستین‌ماه امسال ۴۵ درصد کاهش یافته است و کاهش تولید عمدتا تحت‌ تاثیر تحریم‌ها و ناشی از تامین‌ نشدن برخی قطعات خودرو است.

اطلاعات آماری از مقدار تولید و فروش شرکت‌های خودرو‌ساز در سال جدید نشان می‌دهد روند کاهش تولید خودرو در سال ‌جاری نه ‌تنها متوقف نشده، بلکه شدت هم گرفته.

بنا بر این گزارش، شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، پارس خودرو و زامیاد در فروردین سال قبل جمعا ۷۲ هزار و ۵۰۹ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که این مقدار امسال با ۴۴ درصد کاهش به ۴۰ هزار و ۳۰۷ دستگاه رسیده است. این شرکت‌ها در فروردین سال قبل ۴۴ هزار دستگاه خودرو فروخته‌اند که این میزان امسال با ۴۵ درصد کاهش به ۲۴ هزار و ۲۴۴ دستگاه رسیده است و درآمد شرکت‌های خودرو‌ساز در فروردین امسال ۳۹ درصد، یعنی رقمی معادل ۵۴۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

اجرایی نشدن مصوبه هیات وزیران برای ترخیص ۱۵ هزار خودروی وارداتی دپو شده درگمرک و ممنوعیت واردات نیز موجب رشد ۴۰ درصدی قیمت این خودروها در حاشیه بازار شده است.

منبع: روزنامه همشهری

شاخص بورس هشت هزار و ۲۳۷ واحد سقوط کرد

بورس تهران
بورس تهران

شاخص بورس تهران امروز به موجب قرمزپوشی بسیاری از گروه‌ها در بازار سهام به میزان هشت هزار و ۲۳۵ واحد سقوط کرد و به سطح ۲۱۵ هزار و ۸۲۲ واحد رسید. نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» بیشترین تاثیر را بر افت ۳.۶۸ درصدی نماگر اصلی بازار داشتند.

حجم معاملات امروز بورس تهران پنج میلیارد و ۴۶۴ میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

آسیب جدی پراکنش گردوغبار در منطقه سیستان بر سلامت شهروندان

گرد و غبار و توفان در سیستان در شرق ایران
گرد و غبار و توفان در سیستان در شرق ایران

بهروز صاحب‌زاده دارنده عنوان برتر جشنواره ترویج علم گفت: سیستان رتبه نخست بالاترین پراکنش گرد و غبار در جهان را دارد و آسیب پراکنش گرد و غبار به سلامت و مهاجرت شهروندان جدی است.

وی افزود: سال ۲۰۱۶ طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، منطقه سیستان رتبه نخست بالاترین پراکنش گردوغبار با اندازه دانه‌ها ۲.۵ را در سطح جهانی داشته و بالاترین میزان سل نیز در منطقه سیستان گزارش شده و آسیب‌های فیزیکی به چشم‌ها و مهاجرت شهروندان از منطقه بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: نتایج پژوهش نشان می‌دهد منشا برخاست و پراکنش گرد و غبار در شرق ایران که تا کشورهای افغانستان، پاکستان و حتی اقیانوس هند و نیز استان‌های کرمان، جنوب خراسان و هرمزگان کشیده شده است، دریاچه هامون و به‌ویژه بخش شمالی هامون صابوری در شمال سیستان است که محل ورود و شدت‌گیری وزش بادها به‌ویژه بادهای ۱۲۰ روزه در فصل تابستان است.

منبع: خبرگزاری آنا

تردد موتورسیکلت‌ها درمحدوده بازار تهران ممنوع شود

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: در بحث ساماندهی موتورسیکلت‌ها در شهر تهران غفلت شده است. در حال حاضر بیش از سه میلیون موتور سیکلت در شهر تهران تردد می‌کند و آلایندگی آنها بیش از خودروها است.

وی گفت: براساس آمار بیش از یک میلیون موتورسیکلت در بازار در حال تردد هستند و در دو سال آینده پلیس راهور اجازه تردد موتورهای غیر برقی را در این محدوده نمی‌دهد.

منبع: خبرگزاری فارس

دستمزد نیروی انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی ‌نیمه سال ۹۷ اعلام شد

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

در بین تمامی اقلام مورد آمارگیری، «بنای سنگ‌چین درجه‌ی دو» و «نقاش درجه‌ی دو ساختمان» با ٠.١ درصد، دارای كمترین افزایش در متوسط دستمزد ساعتی نسبت به دوره‌ی قبل بوده‌اند.

همچنین، مقایسه‌ متوسط دستمزد ساعتی در این دوره با دوره‌ی مشابه سال قبل نشان می‌دهد كه كمترین افزایش دستمزد ساعتی مربوط به «سنگ‌تراش درجه‌ی دو» با ٩.٥ درصد بوده است.

منبع: مرکز آمار ایران

XS
SM
MD
LG