لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| پیاز صدرنشین بیشترین افزایش قیمت است

پیاز صدرنشین بیشترین افزایش قیمت است

بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به «پیاز» با ۱۴۳.۳ درصد، «سیب زمینی» با ۵۹.۱ درصد و «پرتقال محصول داخل» با ۲۵.۵ درصد بوده است.

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی فروردین ١٣٩٧ نیز مربوط به اقلام «پیاز» با ۴۵۹.۵ درصد، «رب گوجه فرنگی» با ۲۳۴.٧ درصد، «سیب زمینی» با ٢٠٧.٨ درصد، «سیب درختی زرد» با ۱۶۶.۴ درصد، «گوجه فرنگی» با ۱۴٩.٧ درصد و «خیار» با ١۴٠.٩ درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

دریافت کنندگان بیمه بیکاری ۲۰ درصد افزایش داشته است

جامعه کارگری در کشور، همواره با چالش‌های بسیاری روبه رو بوده و با وجود پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات این قشر از جامعه از سوی نمایندگان کارگری، اما همچنان مشکلات و گرفتاری‌های این قشر به قوت خود باقی است.

نبود امنیت شغلی، مشکلات معیشتی و تشکیلاتی را می‌توان اضلاع مثلث کارگران برشمرد؛ مشکلاتی که از سال‌های دور وجود داشته است و همچنان وجود دارد. شرایط اقتصادی کارگاه‌های تولیدی طی سالی که گذشت، کارگران را در فشار بیشتری قرار داد و تاخیرهای طولانی در پرداخت حقوق و دستمزد و البته تعدیل نیرو در برخی از کارگاه‌ها، بر مشکلات این قشر افزوده است.

طبق اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سال گذشته هزار و ۱۵۵ کارگر بیمه بیکاری دریافت کردند که این آمار نسبت به سال قبل از آن که ۹۶۳ نفر بود، حدود۲۰ درصد افزایش یافته و نشان دهنده مشکلات اقتصادی کارگاهها و افزایش بیکاری است.

منبع: روزنامه خراسان شمالی

افزایش ۱.۲ درصدی تلفات حوادث رانندگی در سال ۹۷

سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که در سال گذشته، ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند که این تعداد نسبت به سال قبل از آن ۱.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی سال گذشته مربوط به ماه شهریور با هزار و ۸۶۳ نفر و پس از آن تیر با هزار و ۶۶۹ نفر و بیشترین افزایش مربوط به ماه بهمن با ۱۹.۲ درصد بوده است.

در سال گذشته، حوادث رانندگی در محورهای برون شهری ۲.۶ درصد افزایش، در مسیرهای روستایی ۴.۹ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶ داشته است و ۱۷۵ نفر در راه های اختصاصی و ۶۰۸ نفر در سایر راه‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر این گزارش، در زمان وقوع تصادف ۴۲.۹ درصد از افراد راننده وسیله نقلیه، ۲۱.۱ درصد عابر پیاده و ۳۴.۸ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده‌اند.

منبع: روزنامه ابتکار

دستمزدهای سال ۹۸ به هیچ‌وجه کفاف زندگی ده روز کارگران را هم نمی‌دهد

کارگران کارخانه قطعه ساز
کارگران کارخانه قطعه ساز

در حالی به اعتقاد کارشناسان بازار کار ۷۰ درصد کارگران زیر خط فقر هستند، اما هنوز دولت ملاکی را برای این شاخص در نظر نگرفته تا بتواند حقوق و دستمزد کارگران را مطابق آن تعیین کند.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی طی یکسال اخیر در ایران شاهد رشد فقر نسبی بوده‌ایم که بخش قابل توجهی از آنها کارگران بوده‌اند. در شرایطی که خط فقر بالای ۳.۵ میلیون تومان تعیین شده اما حقوق کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان تعیین شده و در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر رکود در بازار نباشد، کار باشد و همه چیز سر جای خودش؛ یک کارگر ساختمانی با روزی ۵۰ هزار تومان حداکثر ۱۷ روز کار دارد و این یعنی کارگر ساختمانی حتی درآمدی کمتر از میزان قانون کار دارند.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان گفت: حداقل دستمزد کارگران باید بر مبنای شاخص تورم و همچنین به اندازه‌ای باشد که زندگی خانواده چهار نفره را تامین کند و افزایش دستمزدهای سال ۹۸ به هیچ‌وجه کفاف زندگی ده روز آنها را همانند سال‌های گذشته نخواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزایش ۵۰ درصدی قیمت برخی خودروها در ۲۰ روز

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو گفت: در روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع مدل خودروهای داخلی و خارجی هستیم و از بیست روز گذشته تا به حال حدود ۵۰ درصد قیمت خودرو افزایش داشته است.

وی گفت: متاسفانه به دلیل عرضه نشدن خودرو از سوی خودرو سازان شاهد افزایش بیش از حد خودرو هستیم و به عنوان مثال خودروی سراتو از ۲۳۰ میلیون تومان به ۳۶۰ میلیون تومان رسیده و خودروی پژو ۲۰۶ از ۷۰ میلیون به بالای ۱۰۰ میلیون تومان رسیده و بازار خودروهای خارجی هم تحت تاثیر خودروی داخلی با افزایش قیمت روبرو است به طوری که خودروی سانتافه از حدود ۷۰۰ میلیون تومان به بالای یک میلیارد تومان رسیده.

همچنین در رصد میدانی از بازار، کسبه این صنف می‌گویند: افزایش قیمت‌ها در روزهای اخیر بی سابقه بوده و قیمت‌ها ساعتی بالا می‌رود.

کاسب دیگری گفت: نمایشگاه ما خالی است و به جای ماشین تعدادی موتور برای فروش گذاشته‌‎ایم.

منبع: وبسایت خبرآنلاین

XS
SM
MD
LG