لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۸۰ درصد زنان شاغل بدون بیمه هستند

۸۰ درصد زنان شاغل بدون بیمه هستند

رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری گفت: «مطابق آمار اعلام‌ شده توسط موسسه‌های مالی سازمان پژوهشی تامین اجتماعی در ‌سال ۱۳۹۶ حدود ۸۰ ‌درصد شاغلان بدون بیمه سهم زنان بود که شامل مشاغل خانگی و کارگاه‌ها می‌شود.»

به گفته وی، اخذ چک و سفته در کارگاه‌های غیررسمی توسط کارفرما و ترس ازبین‌ رفتن فرصت‌های شغلی یکی از دغدغه‌های زنان کارگر است.

او درباره آمار قطعی زنان کارگر در ایران گفت: ٧٠٠ تا ٨٠٠ انجمن صنفی کارگری با بیش از ۶ تا ٧‌ میلیون عضو در کشور فعالیت دارند که نیمی از آنها را زنان کارگر تشکیل می‌دهد.

منبع: روزنامه شهروند

شمار مرگ‌ها بر اثر سوءمصرف موادمخدر ۲۰ درصد افزایش یافت

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در سال گذشته سه هزار و ۶۷۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر و محرک در ایران جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال ۹۶ که آمار تلفات سه هزار و ۵۶ نفر بود، با افزایش ۲۰.۲ درصدی مواجه بوده است.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی، در سال گذشته از کل مرگ‌ها به دلیل اعتیاد، سه هزار و ۲۱۳ نفر مرد و ۴۵۹ نفر زن بودند که در مقایسه با تعداد درگذشتگان در سال ۹۶ به ترتیب ۱۹.۳ درصد در مردان و ۲۶.۴ درصد در زنان افزایش نشان می‌دهد.

بر این اساس در سال گذشته استان‌های تهران با ۹۰۰، فارس با ۳۳۶ و خراسان رضوی با ۲۸۰ متوفی، بیشترین آمار مرگ بر اثر سوءمصرف مواد را داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، مرگ ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در سال گذشته، ۳۳۴۰ نفر شده است که افزایش ۲۴.۱ درصدی را نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهد.

منبع: سلامت نیوز

قیمت بلیط مترو و اتوبوس افزایش یافت

در اسفندماه سال گذشته، شورای شهر تهران مصوب کرد که نرخ بلیط حمل و نقل عمومی با توجه به نرخ تورم محاسبه شود که این مسئله با مخالفت‌هایی مواجه شد، اما حالا مسئولان امر روی افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه به توافق رسیده‌اند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو در مورد نرخ بلیط مترو اظهار داشت: پیرو مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر افزایش قیمت بلیط مترو از روز دوشنبه ۹ اردیبهشت شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیط هستیم.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی نیز اعلام کرد: از صبح امروز در نرخ کرایه اتوبوس شاهد اعمال افزایش ۲۰ درصدی هستیم.

منبع: وب سایت تابناک

شکایت درباره عیدی و پاداش در صدر وضعیت آماری دادخواست‌های کارگران در سال

آمارهای منتشر شده از وضعیت روابط کار و سه جانبه‌گرایی در سال ۹۷، وضعیت تشکل‌های کارگری و جنس و میزان دادخواست‌های کارگران را در این سال نشان می‌دهد بیشترین موارد دادخواست‌های مشمولین قانون کار در سال ۱۳۹۷ مربوط به عیدی و پاداش بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵، ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین دادخواست‌های مربوط به حقوق معوقه، سنوات خدمت و حق بیمه اجتماعی در رتبه‌های بعدی قرار دارند که نسبت به سال ۱۳۹۵، به ترتیب ۲۴۳.۴ درصد، ۲۵۷.۴ درصد و ۹.۱ درصد افزایش یافته‌اند.

منبع: خبرگزاری فارس

شاخص قیمت كالاها و خدمات مصرفی خانوارهای ایران در سال ۹۷

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

نرخ تورم گروه عمده «خوراكی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال ١٣٩٧ برای کل ایران ۳۸.۲ درصد، مناطق شهری ۳۸.۴ درصد و مناطق روستایی ٣٧.٣ درصد بوده است. نرخ تورم «خوراکی ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به سال پیش از آن برای کل ایران، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۲۶.۰ ، ۲۶.۱ و ۲۵.۵ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» در سال ١٣٩٧ برای کل ایران ۲۲.۴ درصد، مناطق شهری ۲۲.۵ درصد و مناطق روستایی ٢١.٨ درصد بوده است که نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال ۹۶ برای کل ایران، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۱۵.۶ ، ۱۵.۸ و ۱۴.۹ واحد درصد افزایش یافته است.

منبع: مرکز آمار ایران

XS
SM
MD
LG