لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بیش از ۹۰۰ هزار دانش‌آموز از تحصیل بازمانده‌اند

بیش از ۹۰۰ هزار دانش‌آموز از تحصیل بازمانده‌اند

مرکز پ‍ژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مسئله «بازماندگی از تحصیل» و «بی‌سوادی» پرداخته و اعلام کرده طبق آمارهای وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۵ تعداد دانش‌آموزان بیش از ۹۰۰ هزار نفر بوده است. البته در این آمارها اطلاعات مربوط به تعداد کودکان معلول بازمانده از تحصیل و کودکان فاقد شناسنامه درنظر گرفته نشده است.

این گزارش نشان می‌دهد که استان سیستان و بلوچستان دارای بیشترین تعداد دانش‌آموز بازمانده از تحصیل است و هم‌اکنون نزدیک به ۹ میلیون بی‌سواد در ایران وجود دارد.

منبع: روزنامه همشهری

خودروهای ایرانی حدود ۱.۵ برابر خودروهای خارجی بنزین مصرف می‌کنند

رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت اعلام کرده است که یارانه بنزین هر خودرو ۱۴ برابر یارانه‌ای است که هر ایرانی دریافت ‏می‌کند و اگر برای هر خودرو حدود چهار لیتر ‏مصرف روزانه در نظر بگیریم در سال، ۱۴۴۰ لیتر بنزین مصرف می‌شود.

اما جالب است که بدانید خودروهای ایرانی چیزی حدود ۱.۵ برابر خودروهای خارجی بنزین می‌‏سوزانند. میانگین روزانه مصرف بنزین در فروردین امسال به ۹۱.۲ ‌میلیون لیتر رسید. این موضوع درحالی ‏رخ می‌دهد که به‌طور میانگین خودروهای داخلی در هر ١٠٠ کیلومتر، حدود ۷.۵ لیتر بنزین می‌‏سوزانند، درحالی‌که متوسط جهانی مصرف بنزین ۵.۵ لیتر برآورد می‌شود.

مصرف بالای سوخت ‏در ایران درحالی رخ می‌دهد که معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، خسارت سالانه ‏آلودگی هوا در پایتخت را ۲.۶ ‌میلیارد دلار اعلام کرده است.

به گفته یک کارشناس ارشد صنعت خودرو، میزان اضافه مصرف بنزین ‏توسط دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ بیشتر از قاچاق بنزین در ایران است. ‏

با این حال، مجلس و دولت به جای آن‌که خودروسازان را موظف به اصلاح ساختار مصرف سوخت ‏کنند، بر طبل گرانی بنزین کوبیده‌اند؛ سیاستی که در گذشته هم امتحان شکست‌آمیز خود را پس داده ‏است و مصرف بنزین همچنان روند صعودی دارد. ‏

منبع: روزنامه شهروند

قیر «حکم طلا» پیدا کرده است

شهردار کرج گفت: یک تن قیر در حال حاضر سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که با ارزش افزوده، قیمت تمام شده آن به چهار میلیون تومان هم می‌رسد و در شرایط موجود قیر حکم طلا را به خود گرفته چون بدون تامین آن تکمیل بسیاری از پروژه‌های عمرانی مدیری شهری به مشکل می‌خورد.

این مقام دولتی گفت: گرانی قیر باعث گرانی هزینه آسفالت معابر و خیابان‌ها شده و این موضوع را به عنوان یکی از مطالبات جدی شهروندان تبدیل کرده است.

منبع: عصر ایران

سهم ۴۵ درصدی عابران‌پیاده تهرانی در تصادفات مرگبار سال ۹۷

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: در سال ۹۷، سهم عابران‌پیاده در حوادث فوتی رانندگی معابر در تهران بزرگ حدود ۴۵ درصد بود.

وی گفت: حدود ۸۷ متوفیان عابرپیاده مذکر و حدود ۱۳ درصد مونث بودند و بیشتر از نیمی از تصادفات عابران پیاده در ساعات شب و تاریکی هوا و در محورهای بزرگراهی به وقوع پیوسته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دولت برای اشتغال پایدار هزینه نمی‌کند

عضو کانون عالی شورا‌های اسلامی کار گفت: صاحبان صنعت تا حد ممکن نیروی کار خود را تعدیل کرده‌اند و با توجه به رکود در صنعت ایران تعدیل نیرو را در واحدهای صنعتی در سال ۹۸ نیز خواهیم داشت که این خود را به‌صورت بیکاری در سطح جامعه نشان خواهد داد.

وی گفت: تامین هزینه‌های لازم برای ایجاد یک شغل پایدار بسیار بالاست و با توجه به سایر متغیرهای اجتماعی و اقتصادی می‌توان گفت، ایجاد شغل پایدار با رقمی که دولت اعلام کرده است، امکان‌پذیر نیست. ایجاد اشتغال کوتاه‌ مدت نیز دیگر حتی به‌عنوان مسکن کارآیی خود را از دست ‌داده است.

منبع: خبرگزاری آنا

XS
SM
MD
LG