لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| تورم شش گروه خوراکی بالای صد در صد است

تورم شش گروه خوراکی بالای صد در صد است

بررسی تورم فروردین ماه نسبت به فروردین ماه سال گذشته نشان می‌دهد قیمت شش گروه خوراکی بالای صد در صد افزایش یافته است که گروه مربوط به سبزیجات با ۱۵۷ درصد رشد در صدر قرار دارد.

نرخ کالاها و خدمات مورد نیاز مردم با رشد چشمگیری مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها شاهد رشد ۹ درصدی نسبت به اسفند ماه و رشد ۸۴.۴ درصدی نسبت به فروردین ماه سال قبل هستیم.

نرخ کالاهای این گروه نسبت به فروردین ماه سال گذشته با رشد چشمگیری مواجه بوده است به گونه‌ای که به ترتیب برای خوراکی‌ها ۸۵.۲ درصد، نان و غلات ۲۹ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها ۱۱۶ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۱۱۷ درصد، ماهی‌ها و صدف داران ۱۰۸.۳ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۴۷.۲ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۵۳ درصد، میوه و خشکبار ۱۱۱.۶ درصد، سبزیجات و حبوبات ۱۵۷ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۶۴.۲ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۶۷.۵ درصد رشد را شاهد بودیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی سال گذشته به فروردین ماه ١٣٩٨ اعلام شد

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ۳۰.۶ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، در فروردین ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل به ۱۷۰.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۱.۴ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل ٣.٩ واحد درصد افزایش یافته است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ۱۶۹.۳ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٧ درصد افزایش را نشان می‌دهد و درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰.۰ درصد است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی نیز در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ۱۸۰.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹.۴ درصد است.

منبع: درگاه ملی آمار

۲۷ هزار تاکسی در تهران فرسوده است

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران گفت: ۲۷ هزار تاکسی فرسوده با سن بالای ده سال در تهران داریم که نوسازی آنها برای خودروسازان عدد بزرگی نیست اما آن‌ها تمایل دارند خودرو شخصی بسازند تا خودرو عمومی و ماشین به ما نمی‌دهند.

وی اضافه کرد: خودروی اسقاطی ۵ میلیون تومان است و در حال حاضر با قیمت خودروی نو اختلاف نجومی دارد و تاکسیران با این سطح معیشت نمی‌تواند خودرو‌اش را تعویض کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

بیش از ۴۳ هزار واحد مسکونی در استان‌های سیل‌زده تخریب شده است

سیل در روستای چم‌مهر پلدختر
سیل در روستای چم‌مهر پلدختر

سخنگوی سازمان مدیریت بحران ایران گفت: ۴۳ هزار و ۲۱۷ واحد مسکونی در استان‌های سیل‌زده تخریب شده است که باید مجددا احداث شوند که از این تعداد ۳۶ هزار و ۹۴۰ واحد روستایی، ۶۲۷۷ واحد شهری است.

وی افزود: ۵۰ هزار و ۳۲۷ واحد مسکونی هم نیاز به تعمیر دارد که بیش از ۳۶ هزار واحد روستایی و ۱۳ هزار واحد شهری است.

منبع: خبرگزاری فارس

افزایش چک‌های برگشتی در اسفند ۹۷

چک برگشتی
چک برگشتی

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، بالغ بر ۷ میلیون و ۶۰۰ فقره چک به ارزشی بالغ بر ١٠٣١ هزار میلیارد ریال در اسفندماه ١٣٩٧ در کل ایران مبادله شده که نسبت به بهمن ۹۷ از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۵.۳ درصد و ۳۹.۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، ۶۷۱ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٩٧ هزار میلیارد ریال در اسفندماه ١٣٩٧، در کل ایران برگشت داده شده است که نسبت به بهمن ۹۷ از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴.۶ درصد و ۱۷.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢١٢ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۵۰ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG