لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه ساخت و ساز با تاخیر در اجرای پروژه‌ها

افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه ساخت و ساز با تاخیر در اجرای پروژه‌ها

اقبال شاکری، عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر با بیان اینکه پیش نویس آیین نامه مدل سازی اطلاعات ساختمان به هیات وزیران رفته و در نوبت رسیدگی است گفت: تاخیر در اجرای پروژه‌ها منجر به افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه‌های ساخت و ساز می‌شود.

وی گفت: براساس گزارش‌های سازمان برنامه و بودجه ۷۰ درصد پروژه‌های عمرانی در مدت‌ زمان ساخت و اجرا هشت تا ۱۲ سال تاخیر دارند و این میزان تاخیر منجر به افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه‌ها می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

نسبت داروسازان به جمعیت کشور نصف میانگین جهانی است

مهدی پیر صالحی، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: مقایسه تعداد دانشجویان داروسازی در ۸۹ کشور حاکی از آن است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر، شاهد فعالیت ۶ داروساز هستیم، در حالی که این آمار در ایران به ۳ داروساز می‌رسد.

وی با بیان اینکه وجود مشکلات در حوزه داروسازی بعد از گذشت ۳۰ سال جای تاسف دارد، افزود: یکی از دغدغه‌ها اختلاف در خصوص دایر کردن داروخانه بر اساس سقف جمعیتی بوده، این در حالی است که اگر بخواهیم موضوع سقف جمعیتی را در دایر کردن داروخانه‌ها برداریم، این مشکل به دلیل کوچک بودن اقتصاد دارویی، پابرجا خواهد ماند.

مهدی پیر صالحی گفت: مشکلی که امروز بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان داروسازی با آن مواجه هستیم این است که ۸۰ درصد از دانشجویان این رشته به دنبال دایر کردن داروخانه هستند که نباید این‌چنین باشد.

منبع: ایسنا

بیش از ۹۹ درصد آسانسور بیمارستان‌های تهران استاندارد نیست

محمودرضا طاهری، مدیرکل استاندارد تهران گفت: از ۸۱۶ دستگاه آسانسور بیمارستان‌های استان تهران، که در قالب طرح طاها به صورت رایگان بازرسی شد، فقط پنج مورد استاندارد بودند و ۹۹.۴ درصد آسانسور بیمارستان‌های استان تهران گواهی تایید ایمنی و کیفیت ندارند.

منبع: همشهری

بروز مخاطرات تنفسی در مناطق سیل‌زده با خشک‌شدن گِل‌ها

حامد برکاتی، مدیر کل دفتر سلامت وزارت بهداشت نسبت به بروز مخاطرات تنفسی در مناطق سیل‌زده با خشک‌شدن گل‌ها هشدار داد و گفت: «آن چیزی که از این به بعد با گرم‌شدن هوا اهمیت دارد، بیماری‌های عفونی و انگلی است. به‌طور مشخص نگرانی ما بیماری‌های منتقله از طریق آب و غذاست.»

وی گفت: «در استان لرستان با توجه به این‌که خاک‌ها به شکل گل انباشته شده است، بعد از خشک‌شدن با اندک بادی پراکنده می‌شود و مخاطرات تنفسی ایجاد خواهد کرد که مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بسته‌های حداقلی و توصیه‌هایی را در مورد پیشگیری از اسهال کودکان و دستورالعمل‌هایی را در این زمینه برای دانشگاه‌های درگیر این موضوع فرستاده است

منبع: روزنامه شهروند

۴۷۰ قرقبان گلستانی با مصوبه دولت بیکار می‌شوند

علیرضا ابراهیمی، نماینده آزادشهر و رامیان در مجلس گفت: مصوبه کاهش نیروی حافظ جنگل‌ها و مراتع برای قرقبانان سه استان گیلان، مازندران و گلستان است و جمعا دوهزا رو ۷۰۰ نفر در کشور که ۴۷۰ نفر از آنان گلستانی هستند، در این طرح بیکار می‌شوند.

محمد‌ولی روزبهان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز گفت: با بیکار شدن قرقبانان زیرساخت‌های جنگل‌ها و مراتع در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

یکی از قرقبانان نیز گفت: در استان گلستان ۴۷۰ نفر و در شهرستان آزادشهر ۸۰ نفر قرقبان که هر کدام سابقه کاری بین ۱۸ تا ۲۵ سال دارند از اول اردیبهشت بیکار می‌شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

XS
SM
MD
LG