لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش قیمت چای در ایران

افزایش ۴۱ درصدی قیمت چای در ایران

حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای ایران با اشاره به افزایش قیمت چای در ایران گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد قیمت چای درجه‌ یک با ۲۰ درصد افزایش به سه هزار و ۲۷۵ هزار تومان و چای درجه‌ دو با ۲۱ درصد افزایش به هزار و ۸۴۹ تومان رسیده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

۴۷ درصد جمعیت بیکار دهه شصتی هستند

بررسی آمار نیروی کار نشان می‌دهد ۴۷‌ درصد از جمعیت بیکار ایران، بالای ۲۹ ‌سال دارند و بر این اساس، متولدین دهه شصت دقیقا در این گروه سنی قرار می‌گیرند. در حال حاضر متولدین دهه شصت، جمعیت در محدوده سنی ۲۹ تا ۳۸‌ سال را تشکیل می‌دهند که طبق آمار، حدود نیمی از جمعیت بیکار را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از وضع نیروی کار مربوط به یک‌ ساله منتهی به پاییز ۹۷، کل جمعیت بیکار بالای ۱۵‌ سال کشور، ۳‌میلیون و ۱۶۵‌هزار و ۱۰۸ نفر هستند. به استناد آمار رسمی مرکز آمار، یک‌میلیون و ۶۷۰‌هزار و ۵۴۸ نفر از مجموع جمعیت بیکار، در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹‌سال قرار دارند.

منبع: روزنامه شهروند

نرخ بیکاری زنان همچنان بیشتر ‌از مردان است

بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور نشان می‌دهد که در پاییز سال گذشته ۱۱.۷ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده‌اند.

نرخ بیکاری زنان در پاییز ۱۳۹۶، ۱۹ درصد بوده و در تابستان ۱۳۹۷ افزایش یافته و به ۱۹.۸ درصد رسیده است.

نرخ بیکاری نقاط شهری در پاییز ۱۳۹۶، با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۳.۲ درصد در پاییز ۹۷ رسیده است. نرخ مذکور در مناطق شهری و روستایی در پاییز ۱۳۹۷ نسبت به پاییز سال قبل آن، ۰.۴ درصد رشد داشته به نحوی که از رقم ۵.۲ درصد در پاییز ۱۳۹۶ به ۵.۶ درصد در پاییز ۱۳۹۷ افزایش داشته است.

منبع: ایسنا

افزایش مصرف گل میان دبیرستانی‌ها و دانشجویان در ایران

ماده مخدر«گل»
ماده مخدر«گل»

محمد مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به دو برابر شدن كشفیات شیشه در ایران، گفت: سن شیوع مواد مخدر را ۱۹ تا ۲۵ سال است و مصرف گل بیشتر بین دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان و جوانان این سن و بازه سنی شایع است .

وی اظهار داشت: در سال گذشته ۶۸۵ تن انواع مواد مخدر در ایران کشف شده؛ دستگیری متهمان و تعداد پرونده‌ها نیز سه درصد افزایش داشته است.

منبع: روزنامه جام جم

۷۳۰ اثر تاریخی در سیل اخیر آسیب دید

بخشی از بناهای تاریخی استان کرمانشاه
بخشی از بناهای تاریخی استان کرمانشاه

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تخریب و آسیب دیدن ۷۳۰ اثر تاریخی در جریان سیلاب‌های اخیر خبر داد. آثاری كه برای مرمت و بازسازی به اعتباری بالغ بر سیصد میلیارد تومان نیاز است.

به گفته این مقام دولتی، آثار تاریخی و باستانی استان‌های لرستان، خوزستان و گلستان به ترتیب بیشترین خسارت را در سیل اخیر متحمل شده‌اند. استان لرستان حدودا ۵۰ میلیارد تومان، خوزستان ۴۵ میلیارد تومان و گلستان ۴۰ میلیارد تومان در این سیل آسیب دیده‌اند.

مدیركل میراث فرهنگی استان لرستان نیز در همین زمینه به صدمه دیدن ۵۰ اثر تاریخی در این استان اشاره كرده و می‌گوید: پل‌های كشكان، شكسته، سرطاق ساربان، پلدختر و افرینه و كاروانسراهای تاریخی از جمله ۵۰ اثر تاریخی استان هستند كه دچار خسارت شده‌اند.

منبع: روزنامه ایران

XS
SM
MD
LG