لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کاهش سفر‌های خارجی و پرواز‌های داخلی در نوروز ۹۸

کاهش سفر‌های خارجی و پرواز‌های داخلی در نوروز ۹۸

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: در تعطیلات نوروز با توجه به شرایط اقتصادی مردم و بروز بحران سیل، با کاهش قابل توجه تعداد مسافر و پرواز رو‌به‌رو شدیم؛ به نحوی که تعداد پرواز‌های داخلی در تعطیلات سال نو ۲۰ درصد و پرواز‌های خارجی ۵۰ درصد کاهش یافت.

وی با اشاره به در خطر بودن اشتغال کارکنان شرکت‌های هواپیمایی یا مرتبط با صنعت هوانوردی اظهار داشت: تلاش شرکت‌های هواپیمایی این است که فشار‌های اقتصادی را به نیروی انسانی منتقل نکنند، اما تعدیل نیرو پیامد ضمنی کاهش پرواز و به دنبال آن کاهش درآمد شرکت‌هاست.

منبع: جوان آنلاین

تورم خانوارهای شهری در اسفند سال گذشته ۲۶.۹ درصد اعلام شد

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

در اسفند ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای ایران نسبت به ماه قبل ۳.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای ایران مربوط به استان قزوین با ۵.۴ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۳.۰ درصد افزایش بوده است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال ۹۶ تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای ایران ۴۷.۵ درصد و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان كردستان ۵۸.۳ درصد است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای ایران به عدد ۲۶.۹ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام ۳۱.۷ درصد است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در اسفند ماه ۱۰.۱ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

در اسفند ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری نسبت به ماه قبل ٣.٨ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان قزوین با ۵.۵ درصد افزایش بوده است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای شهری به عدد ۲۶.۶ درصد رسید که بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ايلام با ۳۲.۰ درصد است.

منبع: درگاه ملی آمار

ایران با چالش فارغ‌التحصیلان بیکار مواجه است

حبیب‌الله کشت‌زر، نماینده بهبهان در مجلس شورای اسلامی بیکاری را معضل اصلی ایران توصیف کرد و گفت: اکنون با معضلی بزرگتر از بیکاری روبه‌رو هستیم و آن چالش، فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاهی است.

وی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار بیکار در حوزه انتخابیه‌ام وجود دارد که بیشتر آنان تحصیل‌کردگان دانشگاهی هستند و بیشتر کسانی که برای کارجویی مراجعه می‌کنند در رشته‌های خوب دانشگاهی با معدل بالای ۱۸ فارغ‌التحصیل شده‌اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، کمترین مدرک تحصیلی بیکاران مراجعه‌ کننده را لیسانس اعلام کرد و گفت: فوق‌لیسانس و دکترا نیز به وفور در بین بیکاران وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

جان مسافران خط ۶ مترو در معرض تهدید است

مترو تهران
مترو تهران

محمدعلی کرونی، دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران می‌گوید: خط ۶ مترو نه تجهیزات برقی دارد و نه سیستم اطفای حریق؛ ضمن اینکه به جای هفت هواکش، تنها یک هواکش میانی دارد و این در حالی است که وقتی قطار دچار آتش‌سوزی شود یا برای آن اتفاقی بیفتد، این کار هواکش میان تونلی است که دود را به بیرون بفرستد تا باعث خفگی مسافران نشود.

منبع: ایلنا

سیل ۳۰ هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های کشور خسارت زد

سیل در ایران و تخریب راه و پل- آرشیو
سیل در ایران و تخریب راه و پل- آرشیو

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت، سیلاب اخیر به زیر ساخت‌های ایران حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال خسارت وارد کرد. این خسارت‌ها مربوط به تخریب کامل جاده‌ها، از بین رفتن پل‌ها، رانش سطح راه‌ها و بخش‌های مختلف زیرساختی است.

اسلامی گفت: در سیلاب اخیر ۲۴ استان، ۲۳۱ شهرستان، ۲۶۹ شهر و ۵ هزار روستا درگیر حادثه بود و تاکنون ایران با این شدت و گستردگی درگیر حوادث سیلابی نبوده است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام کرده بود: سیل به بیش از ۱۲ هزار کیلومتر از راه‌های کشور خسارت زده که این میزان راه‌های خسارت دیده حدود ۶ هزار و ۸۰۰ نقطه از کشور به ویژه شهرهای سیل زده را شامل می‌شود. همچنین در سیلاب اخیر نزدیک به ۶ هزار میلیارد ریال به تاسیسات زیربنایی، اراضی کشاورزی و مسکن روستایی و شهری استان چهارمحال و بختیاری خسارت وارد شد.

منبع: همشهری آنلاین

XS
SM
MD
LG