لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وضعیت برخی از بناهای تاریخی پس از سیل بحرانی اعلام شد

وضعیت برخی از بناهای تاریخی پس از سیل بحرانی اعلام شد

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی گفت: صفحه سازی آرامگاه کوروش و گابیون بندی جداره‌های رود پشت آن در دهه ۸۰ توسط بنیاد پارسه، پاسارگاد خطر سیل را از این محوطه دور کرده است. اما ترک‌های نقش رستم متاسفانه در حال باز شدن هستند و وضعیت بحرانی است.

وی گفت: برخی از بناهای تاریخی در بافت شیراز دچار تخریب و فرسایش هستند. در استان گلستان نیز پل آق‌قلا و بخشی از دیوار بزرگ گرگان و محوطه‌های کاوش شده که در بستر رودخانه هستند آسیب‌های جدی دیده‌اند و آثار تاریخی گمیشان در تهدید سیل و وضعیت بحرانی است.

وی گفت: وضعیت پل‌های تاریخی زاینده رود بر اثر سیلاب نگران کننده است و در سیستان و بلوچستان به دو بنا در چاه بهار و زاهدان بر اثر بارندگی شدید آسیب وارد شده است.

منبع: همشهری آنلاین

سیل به عشایر ۱۲ استان ایران خسارت وارد کرد

کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایری اعلام کرد که بارش و سیلاب به عشایر مستقر در استان گلستان ۶۲ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

کرمعلی قندالی اضافه کرد که خسارت وارده علاوه‌بر خانه‌های عشایر، دام، انبارهای علوفه زیرساخت‌ها را نیز دچار صدمه کرده است و سیلاب اخیر علاوه بر گلستان، به عشایر ۱۱ استان دیگر نیز خسارت زده است.

منبع: خبرگزاری فارس

۲۵۶ مدرسه استان گلستان بر اثر وقوع سیل و طوفان دچار خسارت شد

یاسر لیوانی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان اعلام کرد که ۲۵۶ فضای آموزشی در جریان سیل و طوفان اخیر از نظر فضا و تجهیزات دچار آسیب شد.

به گفته این مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان، در سیل و طوفان روزهای گذشته بیشترین مشکل در شهرستان آق‌قلا و گنبدکاووس اتفاق افتاده است.

منبع: وبسایت تابناک

۴۶۳۶ رأس دام در ۶ استان سیل زده تلف شد

علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران
علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران

علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران با دسته بندی خسارات وارده در ۷ بخش دام سبک، دام سنگین، تک سمی، نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار، آبزیان و کندوی زنبورعسل اعلام کرد: در استان‌های مازندران، گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی در مجموع ۴۵۰۰ رأس دام سبک تلف شدهاند.

وی افزود: طی همین مدت ۱۳۶ رأس دام سنگین تلف شده است که بیشترین تعداد تلفات دام‌های سنگین به ترتیب با ۶۲ و ۵۸ رأس سهم استان‌های گلستان و مازندران بوده. در دسته دام‌های «تک سمی» نیز تلفات ۴ رأس تک سمی در استان گلستان رخ داده است.

رئیس سازمان دامپزشکی ایران در مورد خسارت وارده به مزارع پرورش‌آبزیان هم اعلام کرد: تعداد ۹۴ مزرعه سردابی و ۵۰۰ مزرعه گرمابی در استان‌های گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد خسارت دیده‌اند که بیشترین تعداد مزرعه گرمابی خسارت دیده به میزان ۵۰۰ مزرعه در شهرستان گنبدکاووس بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

سیلاب ۱۴ میلیارد تومان به بناهای تاریخی استان کرمانشاه خسارت وارد کرد

بخشی از بناهای تاریخی استان کرمانشاه
بخشی از بناهای تاریخی استان کرمانشاه

جعفر کرجی، معاون توسعه و مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: سیلاب در مجموع ۱۴ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف بناهای تاریخی و آثار باستانی استان کرمانشاه خسارت وارد کرد.

به گفته جعفر کرجی، بیشترین خسارت‌های وارده شده مربوط به آثار باستانی و گردشگری در شهرستان‌های غربی استان است.

کرجی افزود: آبشار پیران، بیستون، مجموعه گردشگری سراب موج گیلانغرب، راه دسترسی به سراب شالان، کمپ چشمه ریزه، گوردخمه دربند، تخریب دیوار حایل بین رودخانه و اقامتگاه بوم‌گردی شهرستان پاوه، راه دسترسی به گنج دره هرسین از جمله آثار و بناهای تاریخی و گردشگری است که بر اثر سیل آسیب جدی دیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

XS
SM
MD
LG