لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۹ میلیون نفر از شهرنشینان ایران در فقر مطلق هستند

۱۹ میلیون نفر از شهرنشینان ایران در فقر مطلق هستند

عباس آخوندی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: به صورت ملی ۱۹ میلیون نفر جمعیت شهری در فقر مطلق زندگی می‌کنند که یک سوم جمعیت شهری ایران و یک چهارم کل جمعیت ایران است.

وی افزود: هیچ راهی در ایران به جز بازآفرینی شهرها وجود ندارد و با وجود اجرای طرح‌های مختلف از جمله مسکن مهر باز هم شاهد ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور هستیم که نشان می‌دهد در تعاریف مشکل داشتیم.

به گفته آخوندی، نزدیک به ۵ میلیون خانه خالی و خانه دوم در ایران وجود دارد که در هفته چندین مرتبه هم به این منازل سرزده نمی شود.

همچنین بر اساس آمار موجود، بیش از یک سوم مردم ایران در بافت‌های ناکارآمد شهری زندگی می کنند.

منبع: تابناک

۸۵ درصد مرگ‌های ایران ناشی از آلودگی هواست

آلودگی هوای تهران
آلودگی هوای تهران

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۸۵ درصد مرگ و میرها مربوط به آلودگی هواست و بسیاری از چالش‌های آب و انرژی نیازمند بررسی راهبردی و جامع است.

همچنین محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر تعداد کسانی که از آلودگی هوا می‌میرند، از تعداد کسانی که در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، بیشتر شده است.

منبع: ایسنا

نبود نردبان بلند و بالابر معضل آتش‌نشانی حداقل ۶ استان ایران

آرشیو
آرشیو

ایران در حوزه مخاطرات طبیعی بین ۱۰ کشور اول جهان، رتبه چهارم را دارد. این در حالی است که ۷۵ درصد مراکز جمعیتی در معرض خطر سیل و ۸۰ درصد مناطق در ناحیه گرم و خشک و مستعد برای آتش‌سوزی قرار دارند.

بسیاری از استان‌های کشور مانند سنندج، یاسوج، زاهدان، ایلام، سمنان و خراسان شمالی نردبان آتش‌نشانی ندارند، از آن گذشته آتش‌نشانی‌های خراسان شمالی در حال حاضر حتی بالابر ویژه هم ندارد .

مجید گریوانی، مدیرکل آتش‌نشانی خراسان شمالی در این رابطه گفت: اگر در مجتمع‌ها که در استان تعدادشان کم نیست اتفاقی رخ دهد آتش‌نشانی این استان نمی‌تواند جوابگو باشد و باید از خارج استان کمک‌ها برسد که در این شرایط اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد.

به گفته مجید گریوانی، از آنجا که هر دست لباس ۱۰ میلیون تومان است، در سال ۹۸ آتش نشانان‌های بجنورد لباس ویژه ندارند و باید با لباس معمولی به استقبال حوادث بروند.

منبع: روزنامه جوان

۸۵۰ روستا در استان کرمان آب ندارند

علی رشیدی، مدیر کل شرکت آبفار (آب و فاضلاب روستایی) اعلام کرد که در استان کرمان ۸۵۰ روستا فاقد آب هستند که ۷۰۰ الی ۸۰۰ مورد آن‌ها به صورت سیار و با تانکر آبرسانی می‌شوند. از این تعداد ۳۹۰ مورد از روستاهای فاقد آب در جنوب، ۱۵۰ روستا در شرق و ۳۴۰ مورد در شمال استان قرار دارند.

مجید سالاری، معاون توسعه و امور زیر بنایی امورعشایری شمال استان کرمان نیز گفت: با توجه به خشکسالی سال گذشته، آب آشامیدنی مردم و آب شرب دام حدود سه هزار و ۶۰۰ خانوار عشایر دچار مشکل شدند.

منبع: خبرآنلاین

بیماران تالاسمی از کمبود شدید خود در ایرن رنج میبرند

درمان بیماران تالاسمی در ایران- آرشیو
درمان بیماران تالاسمی در ایران- آرشیو

یونس عرب، مدیر عامل انجمن تالاسمی ایران گفت: طی روزهای اخیر بیماران تالاسمی با کمبود شدید خون مواجه شده‌اند و در حال حاضر بیماران استان تهران با بیشترین کمبود فرآورده‌های خونی مواجه هستند و استان‌های جنوبی و شمالی در رده‌های بعدی قرار دارند.

هر بیمار تالاسمی به طور متوسط از دو هفته تا ۴۰ روز به خون‌گیری نیاز دارد و حدود ۲۰ درصد از فرآورده‌های خونی کشور به دلیل وضعیت خاص بیماران تالاسمی باید در اختیار این افراد قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG