لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

«دیدبان حقوق بشر» عراق و کردها را به شکنجه کودکان مظنون به رابطه با داعش متهم می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «دیدبان حقوق بشر» در گزارشی تازه می گوید صدها نوجوان از جمله شماری ۱۴ ساله به دلیل تماس های ادعایی با داعش دستگیر، شکنجه و زندانی شده اند.

جو بکر، مدیر بخش حقوق کودکان «دیدبان حقوق بشر»، می گوید: «کودکان متهم به رابطه با داعش بازداشت می شوند و فارغ از سطح رابطه شان با آن گروه اغلب شکنجه شده و تحت پیگرد قرار می گیرند. این رویکرد تنبیهی گسترده عادلانه نیست و پیامدهای منفی بلند مدتی برای بسیاری از کودکان خواهد داشت.»

بنا بر این گزارش، عراق و دولت اقلیم کردستان در پایان سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵۰۰ کودک را به دلیل همکاری ادعایی با داعش در بازداشت داشته اند.

«دیدبان حقوق بشر» در نوامبر ۲۰۱۸ گفته بود با ۲۹ بازداشتی کنونی و سابق در سنین ۱۴ تا ۱۸ ساله مصاحبه کرده که از سوی دولت اقلیم کردستان به ارتباط با داعش متهم یا محکوم شده بودند. بیست و چهار نفر از این بازداشتی ها در «مرکز بازپروری زنان و کودکان» در اربیل نگاه داشته می شدند.

یکی از کودکان به این دلیل بازداشت شده بود که در یک رستوران محل رفت و آمد داعش در موصل کار می کرد.

دیگر کودکان می گویند نقشی در فعالیت های تروریستی نداشته اند و صرفا به عنوان آشپز، راننده و نگهبان برای تامین نیازهای خانواده شان کار می کردند. بعضی می گویند اعضای خانواده شان عضو داعش بودند و آن ها را برای پیوستن به آن گروه تحت فشار گذاشته بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG