لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود حداقل ۲۷۰ آمبولانس در تهران

کمبود حداقل ۲۷۰ آمبولانس در تهران

پیمان صابریان رئیس اورژانس تهران درباره استانداردهای ایمنی و اورژانس در شهر تهران گفت: شهر تهران با احتساب جمعیت شناور و شهرهای اطراف حدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد و ما براساس استانداردهای جهانی در ازای هر ۲۰ هزار نفر جمعیت به یک دستگاه آمبولانس نیاز داریم یعنی باید در شهر تهران حدود ۵۰۰ دستگاه آمبولانس داشته باشیم و این درحالی است که تعداد آمبولانس‌های اورژانس در تهران تنها ۲۳۰ دستگاه است که تعدادی از آنها نیز فرسوده شده و نیاز به تعویض یا نوسازی دارند.

وی گفت: برابر استانداردها به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت باید یک فروند بالگرد امداد هوایی فعال باشد، اما در حال حاضر به جای ۱۴ بالگرد، تنها دو بالگرد داریم. همچنین تعداد موتورلانس‌های اورژانس نیز باید بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دستگاه باشد اما در حال حاضر این تعداد حدود ۲۵۰ دستگاه موتورآمبولانس است.

منبع: تابناک

افزایش قیمت مسکن در پایتخت ایران

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در بهمن‌ ماه امسال، ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۷ و ۸۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به ۹۳۰۰ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۹ و ۴۹.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در یازده ماهه سال ۱۳۹۷ نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۱۱۴ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۳۲.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این ماه، شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰.۴ درصد و ۱۷.۵ درصد رشد داشته است.

منبع: همشهری آنلاین

قیمت خوراکی‌ها در ایران افزایش پیدا کرد

تورم ماهانه- آرشیو
تورم ماهانه- آرشیو

وضعیت قیمت ۲۴ قلم خوراکی در بهمن ماه نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ بر اساس آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار مشخص شده است.

طبق آمارهای مرکز آمار، ۶ قلم کالا بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت در یک ماه داشتند. بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام پیاز با ۲۲.۱ درصد افزایش، خیار با ٢١.٣ درصد افزایش، گوجه فرنگی با ٢٠.١ درصد افزایش و گوشت گوسفند با ۱۵.۶ درصد افزایش بوده است.

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به رب گوجه فرنگی با ۲۳۱.۶ درصد افزایش، سیب درختی زرد با ١٢٨.٠ درصد افزایش، گوجه فرنگی با ١٢٧.٩ درصد افزایش، موز با ١٠٣.١ درصد افزایش و گوشت گوسفند با ٩٧.٨ درصد افزایش بوده است.

منبع: درگاه ملی آمار

۳۴ هزار روستا خالی از جمعیت شد

خشکسالی در رودخانه هیرمند- آرشیو
خشکسالی در رودخانه هیرمند- آرشیو

صادق ضیائیان، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، گفت: از حدود ۱۰۴ هزار روستای کشور طی ۶۰ سال اخیر، ۳۴ هزار مورد تخلیه شده که بخش زیادی ناشی از نبود آب بوده است.

به گفته صادق ضیائیان، استان‌های تحت هجوم حاشیه‌نشینی شامل سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، تهران، البرز و همدان هستند.

وی، تصریح کرد: از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ حدود ۵ میلیون نفر در داخل کشور مهاجرت کرده‌اند که ۷ درصد جمعیت را شامل می‌شوند و این آمار ۴۰ درصد داخل استانی، ۶۰ درصد خارج استان، ۸۰ درصد به مناطق شهری و ۲۰ درصد روستایی است.

منبع: خبرگزاری مهر

مجلس با افزایش حقوق کارمندان مخالفت کرد

مجلس شورای اسلامی ایران- آرشیو
مجلس شورای اسلامی ایران- آرشیو

نمایندگان مجلس در نشست علنی امشب شورای اسلامی ایران و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش حداقل ۵۰۰ هزار و حداکثر یک میلیون تومان را رد کردند.

در اصلاحیه کمیسیون تلفیق که مجلس با آن مخالفت کرد، آمده بود که دولت مکلف است دریافتی کارکنان دولت را به گونه‌ای تعیین کند که پس از کسر مالیات مبلغ افزایش آن نسبت به سال ۱۳۹۷ حداقل ۵ میلیون ریال و حداکثر ۱۰ میلیون ریال باشد.

پیش از این نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بود که طبق لایحه دولت حقوق کارکنان دولت را در سال ۹۸ به میزان ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند اما مالیات آنها به صورت پلکانی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG