لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش نرخ تورم خانوارهای ایران

افزایش نرخ تورم خانوارهای ایران

در بهمن ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل ۱۵۸.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٢ درصد افزایش نشان میدهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲.۳ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۲.۳ درصد بیشتر از بهمن ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل ٢.٧ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ به ۲۳.۵ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۹ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴.۵ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ١.١ درصد افزایش نشان پیدا کرده است. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به بهمن ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۶۴.۳ و ۳۳.۵ درصد است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری ایران در بهمن ماه ١٣٩٧ نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ایران در بهمن ماه ١٣٩٧ نسبت به ماه قبل ٢.٨ درصد افزایش پیدا کرده است.

منبع: درگاه ملی آمار

ميانگين بيكاری در استان تهران

آرشیو
آرشیو

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران گفت: در حالی میانگین بیکاری استان تهران ۱۲ درصد است که این رقم در کل کشور حدود ۱۱ درصد اعلام می‌شود.

استاندار تهران افزود: از لحاظ نرخ بیکاری استان تهران دارای محرومیت بسیاری است و باید در این زمینه از دستگاه‌های مرتبط پیگیری و مطالبه‌گری داشته باشیم و باید مکاتبه‌ای با وزیر صنعت و معدن صورت پذیرد تا سهم استان تهران به درستی تخصیص پیدا کند.

منبع: تابناک

زمین‌خواری از تعاونی‌های مسکن

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

۱۰۰ نفر از کارکنان وزارت بهداشت طعمه زمین‌خواری در منطقه ‏غرب تهران شده‌اند. اعضای یکی از این تعاونی‌ها می‌گوید در زمینی که متعلق به اعضای این تعاونی است پروژه‌ اوپال احداث شده ‏و واحدهای تجاری و اداری این مجتمع بزرگ که در شهرک غرب تهران واقع شده حالا درحال پیش فروش شدن است.‏

وی گفت: در‌سال ٧۵ به استخدام وزارت بهداشت درآمدم، آن زمان حقوق ‏من تنها ٧٠‌هزار تومان بود، اما با کمک همسرم ٣‌میلیون تومان پس‌اندازی را که داشتیم به امید خانه‌دار شدن به تعاونی ‏پرداختیم. با این پول در آن سال‌ها می‌توانستیم یک واحد آپارتمان ١٠٠ متری در غرب تهران خریداری کنیم.

منبع: روزنامه شهروند

حداقل حقوق و مشکلات معیشتی کارگران

حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه کارگر
حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه کارگر

حسن صادقی معاون دبیرکل خانه کارگر گفت: حقوق کارگران کمتر از ۱۰ درصد بهای تمام شده از هزینه‌های تولید است و دستمزد کارگران پاسخگوی نیازهای واقعی زندگی شان نیست.

وی گفت: با توجه به مبلغ سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی خط معیشت، حداقل حقوق حدود ۳۰ درصد معیشت کارگران را تامین می‌کند.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG