لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

چین در آستانه دو سالروز حساس، ورود خارجی‌ها را به تبت ممنوع می‌کند


گروهی از گردشگران در حال عکاسی از یک قصر در شهر لهاسا، پایتخت تبت.
گروهی از گردشگران در حال عکاسی از یک قصر در شهر لهاسا، پایتخت تبت.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پکن طی چند هفته مانع ورود مسافران خارجی به تبت می شود. این دوره شامل دو سالروز حساس سیاسی است که مشروعیت حاکمیت چین بر آن منطقه در رشته کوههای هیمالیا را به پرسش می گیرد.

روز چهارشنبه در تماس هایی با آژانس های مسافرتی به آن ها گفته شده که گردشگران خارجی تا اول آوریل اجازه ورود به تبت را نخواهند داشت. روشن نیست این ممنوعیت از چه تاریخی شروع شده، اما بعضی گروه های ناظر می گویند از ماه گذشته آغاز شده است.

این ممنوعیت از سوی پرتال آنلاین «خدمات مسافرتی بین المللی جوانان تبت» و آژانس های مسافرتی «تبت ویستا» و «به تبت برو» تائید شده است.

۱۰ مارس، شصتمین سالروز قیام سال ۱۹۵۹ میلادی علیه حاکمیت چین بر تبت است. ۱۴ مارس ۲۰۰۸ هم روزی بود که شورش های ضد دولتی لهاسا، پایتخت منطقه، را فرا گرفت.

این گونه ممنوعیت های مسافرتی هر سال اعمال می شود، اما فرا رسیدن شصتمین سالروز اعتراضات توجه بیشتری را به تبت جلب کرده است.

با اعمال تدابیر شدید امنیتی، تبت تقریبا به طور کامل بر روی خبرنگاران خارجی و دیپلمات ها بسته و دسترسی به اطلاعات در مورد اوضاع جاری دشوار است.

قیام سال ۱۹۵۹ به هجرت دالای لاما، رهبر سنتی بوداییان تبت، به هند و آغاز حاکمیت شدید چین بر منطقه منجر شد. حدود پنج دهه بعد، خشم عمومی یک رشته ناآرامی ها در لهاسا و حومه آن را در پی داشت که طی آن در حملاتی به چینی ها و کسب و کارهایشان ۱۸ نفر کشته شدند.

شمار کشته شدگان تبتی پس از آن واقعه معلوم نیست.

پکن مدعی است تبت بیش از هفت قرن بخشی از چین بوده و دالای لاما را جدایی طلبی خطرناک می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG