لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| یک سوم کودکان کار و خیابان در تهران هستند

یک سوم کودکان کار و خیابان در تهران هستند

سعید نوروزی، کارشناس مسئول دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که سم‌زدایی کودکان معتاد زیر ۱۸ سال برعهده وزارت بهداشت است، گفت: این کودکان باید بعد از سم‌زدایی به مراکز بهزیستی منتقل شوند، اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه با این سازمان همکاری نمی‌کند.

وی اظهار کرد: از میان ۱۲ هزار کودک کار و خیابان در سراسر کشور ۴۰۰۰ نفر از آنها در استان تهران قرار دارند و تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفته‌اند، از بین این تعداد بین ۷۰ تا ۷۵ درصد آنها جزو اتباع بیگانه هستند و باید مداخلات خاص قومیت‌ها در مورد آنها طراحی شود.

ریحانه شیرازی، مدیر اجرایی خانه ایرانی دروازه غار ضمن تشریح وضعیت خانواده‌ها و کودکان این محله، گفت: براساس پژوهش‌های صورت گرفته از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷، میزان اشتغال این کودکان به دستفروشی به ۸۰ درصد رسیده است.

منبع: ایسنا

شهروندان ایران فعالیت فیزیکی کافی ندارند

محمد باقر لاریجانی، معاون وزیر بهداشت
محمد باقر لاریجانی، معاون وزیر بهداشت

محمد باقر لاریجانی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۵۷ درصد مردم ایرانی فعالیت فیزیکی کافی ندارند. بیش از یک چهارم جمعیت چاق هستند، حدود ۳۰ درصد فشار خون دارند. ۲۵ درصد گرفتار چربی خون هستند و سالانه ۳۰۰ هزار نفر در کشور بر اثر بیماری‌های غیرواگیر می میرند.

وی اظهار کرد: شرایط کشور به لحاظ شیوع بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت خوب نیست و برخی از استان‌ها وضع بسیار نامطلوبی دارند. دیابت پنجمین علت مرگ و میر در کشور است، ۱۰درصد مردم ایرانی به دیابت مبتلا هستند و حدود ۱۰درصد هزینه‌های بهداشتی و درمانی کشور صرف دیابت و هزینه‌های ناشی از آن می‌شود. در برخی مناطق تهران مانند منطقه ۱۲، ۱۶ و ۲۰ بیشترین مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی که دیابت می‌تواند زمینه آن باشد وجود دارد.

منبع: وب سایت بهار

افزایش قیمت آب شرب شهری

آب شرب- آرشیو
آب شرب- آرشیو

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با لایحه افزایش قیمت آب شرب شهری موافقت کردند.

بر این اساس وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر ایران مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب، مبلغ دویست ریال از مشترکان آب دریافت و به خزانه‌داری کل ایران واریز کند. وجوه فوق مشمول مالیات به نرخ صفر است.

منبع: خبرگزاری میزان

مشکلات فیزیکی پرستاران به دلیل فشار کار

آرشیو
آرشیو

منوچهر جمالی سوسفی عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت مجوز استخدام پرستار مورد نیاز حوزه درمانی را صادر نمی‌کند در نتیجه بیمارستان‌ها همواره با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجه هستند و روز به روز بر فشار کاری و شیفت‌های اجباری آنها افزوده می‌شود.

وی با انتقاد از اضافه‌کاری اجباری پرستاران، ادامه داد: دلایل متعددی از جمله بازنشستگی پرستاران، کمبود نیروی انسانی در این حوزه، عدم استخدام کافی، افزایش تخت‌ها و فضاهای بیمارستانی، شیفت‌های اجباری باعث اضافه‌کاری اجباری این قشر زحمت‌کش شده است؛ این رویه مشکلات بسیاری مانند فرسودگی پرستاران، بیماری‌های جسمی، روحی و مشکلات مفاصل و ... برای آنها ایجاد کرده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

بانک مرکزی ایران- آرشیو
بانک مرکزی ایران- آرشیو

بر اساس آمارهای بانک مرکزی از بخش پولی و بانکی کشور، مانده بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در آذر ماه سال جاری با افزایش ۳۲.۵ درصدی نسبت به آذر ماه سال گذشته به ۱۴۹ هزار میلیارد تومان است.

مانده این بدهی در ماه مشابه سال گذشته ۱۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین مانده بدهی بانک‌ها در آذر امسال نسبت به اسفند ماه سال گذشته افزایش ۱۳.۵ درصد افزایش داشته است؛ به طوریکه این بدهی در اسفند سال پیش ۱۳۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین ۱۸۹ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز در اختیار بانک مرکزی است که جزء بدهی‌های بانک مرکزی لحاظ شده است.

منبع: روزنامه همشهری

XS
SM
MD
LG