لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

نخستین جمهوریخواه برای به چالش کشیدن ترامپ در رقابت های درون حزبی اقدام می‌کند


بیل وِلد، فرماندار پیشین ایالت ماساچوست، می گوید کمیته بررسی انتخاباتی راه اندازی کرده است. او نخستین جمهوریخواهی است که برای به چالش کشیدن پرزیدنت ترامپ در کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ گام هایی برداشته است.

محبوبیت ترامپ در سومین سال ریاست جمهوری اش در میان جمهوریخواهان بالا است. هر چند تصور نمی شود او برای کسب نامزدی حزب برای یک دوره چهار ساله دیگر با مشکلی روبرو باشد، اما حضور یک چالشگر هم حزبی اتفاق کم نظیری است. آخرین نمونه آن برای جرج هربرت واکر بوش اتفاق افتاد.

ولد ۷۳ ساله چهره چندان شناخته شده ای در سراسر آمریکا نیست، اما در میان قدیمی های حزب جمهوریخواه چهره ای محترم است.

او در سال ۱۹۹۰ با شکست یک کاندیدای محافظه کار دموکرات فرماندار ماساچوست شد.

ولد در سال ۱۹۹۶ تلاش کرد کرسی سنای ایالات ماساچوست را کسب کند ولی در برابر جان کری ناکام ماند. او سپس به نیویورک نقل مکان کرد و در سال ۲۰۰۵ تلاشی ناموفق برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری داشت.

ولد در سال ۲۰۱۶ به «حزب لیبرترین» پیوست و در انتخابات ۲۰۱۶ به عنوان یار انتخاباتی گری جانسون از سوی آن حزب در رقابت ها حضور داشت. آن دو در مجموع ۴.۵ میلیون رای کسب کردند.

جان کیسیچ، فرماندار پیشین ایالت اوهایو، و لری هوگن، فرماندار ایالت مریلند، از جمله جمهوریخواهانی هستند که ظاهرا قصد به چالش کشیدن پرزیدنت ترامپ در رقابت های درون حزبی برای سال ۲۰۲۰ را دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG