لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بدهی دولت به بانک مرکزی به ۴۴ هزار میلیارد تومان رسید

بدهی دولت به بانک مرکزی به ۴۴ هزار میلیارد تومان رسید

بانک مرکزی با انتشار آمار بخش پولی و بانکی کشور در آذرماه سال ۱۳۹۷، بدهی کل بخش دولتی شامل دولت و شرکت‌ها و مؤسسات دولتی را حدود ۷۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

این آمار نشان می‌دهد که بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نسبت به آذرماه سال گذشته ۱۱.۸ درصد و نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۳۴.۱ درصد افزایش داشته است.

در این میان، بدهی دولت به بانک مرکزی در آذرماه سال جاری نسبت به آذرماه سال گذشته ۱۴.۳ درصد افزایش یافته، به طوری که میزان بدهی دولت به بانک مرکزی در آذرماه سال گذشته حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان و در آذرماه سال جاری حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

منبع: همشهری

افزایش شیوع سرطان در ایران

آرشیو
آرشیو

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تغییر سبک زندگی و گرایش به سمت مصرف غذاهای آماده و فست فودها، منجر به افزایش موارد ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش شده است. در این بین، افزایش مصرف کنندگان قلیان و سیگار نیز، منجر به بالا رفتن آمار سرطان ریه شده است. این در حالی است که سرطان پستان در این سال‌ها نیز رشد نگران کننده داشته است و سرطان پوست نیز در حال افزایش است.

رضا ملک زاده رئیس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با عنوان این مطلب که ۱۶ درصد از ۳۸۰ هزار مرگ و میر طی سال ۲۰۱۷ در کشور، به علت سرطان بوده است، گفت: در حال حاضر، سرطان دومین علت مرگ و میر در ایران است.

منبع: خبرگزاری مهر

اصفهان در مواجه با خشکسالی شدید

خشکسالی در ایران- آرشیو
خشکسالی در ایران- آرشیو

حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: بر اساس شاخص‌های بلند مدت، اکنون ۵۳.۴ درصد مساحت این استان درگیر خشکسالی شدید است.

وی اضافه کرد: خشکسالی شدید در شهرستان‌های خور و بیابانک، نایین، آران و بیدگل، کاشان، شاهین شهر و میمه، گلپایگان، نجف آباد، سمیرم، اصفهان، مبارکه، لنجان، دهاقان، شهرضا، فلاورجان، خمینی شهر و بخش‌های محدودی از اردستان، نطنز، تیران و کرون و فریدونشهر قابل مشاهده است.

منبع: تابناک

نیاز ایران به ١.۵ میلیون واحد مسکونی در سال

آرشیو
آرشیو

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: سالانه به حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۵٠٠ هزار واحد مسکونی در کشور نیاز داریم.

وی گفت: در حال حاضر توازنی میان تولید و تقاضا برای مسکن وجود ندارد که این خود بر تورم قیمتی دامن زده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: برای پاسخ به نیاز مسکن زوج‌های جوان سالانه به ٨٠٠ هزار واحد مسکونی نیاز داریم، عدم تامین این میزان واحد مسکونی در سال‌های اخیر منجر به انباشت تقاضا شده است.

منبع: تابناک

کمبود بیش از ۵۰ هزار پرستار در ایران

آرشیو
آرشیو

حیدرعلی عابدی، عضو ناظر مجلس در شورای عالی نظام پرستاری گفت کشور با کمبود بیش از پنجاه هزار پرستار مواجه است.

او اضافه کرد: آنچه مسلم است باید استخدام پرستار در شرایطی که با کمبود نیرو در این حوزه مواجه هستیم به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، بنابراین امیدواریم نگاه وزارت بهداشت در سال ۹۸ به این سمت باشد که تعداد زیادی پرستار و کمک پرستار جذب کند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

XS
SM
MD
LG