لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۴۰ درصد بیکاران بالای ۲۰ سال، تحصیلات دانشگاهی دارند

۴۰ درصد بیکاران بالای ۲۰ سال، تحصیلات دانشگاهی دارند

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی ایران گفت بر اساس گزارش مرکز همکاری‌های پیشرفت و تحول ریاست جمهوری، ۲۲ درصد از جمعیت بالای ۲۰ سال کشور دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. این در حالی است که ۴۰ درصد از بیکاران بالای ۲۰ سال در کشور دانش‌آموخته دانشگاه‌ها هستند.

وی گفت: در کشورهای توسعه‌یافته تناسب بین رشته تحصیلی و زمینه اشتغال بالغ بر ۸۰ درصد است ولی این نسبت در کشورمان حدود ۴۵ درصد است.

منبع: همشهری

بدهی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی

پرویز احمدی پنجکی، دبیر کانون بازنشستگان استان تهران
پرویز احمدی پنجکی، دبیر کانون بازنشستگان استان تهران

پرویز احمدی پنجکی دبیر کانون بازنشستگان استان تهران گفت: وضعیت سازمان تامین اجتماعی بحرانی است، این بحران به حدی جدی است که درصورتی که چاره‌اندیشی نشود، دولت توان مقابله با آن را نخواهد داشت. بدهی‌های دولت در حال حاضر به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که این بدهی ناشی از عدم پرداخت سه درصد حق بیمه سهم دولت ایجاد شده است.

وی گفت: در صورت تداوم شرایط کنونی، میزان کسری نقدینگی تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۴، ۱۱۹ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

منبع: مهر

دومین روز تجمع کارگران شهرداری مریوان

کارگران شهرداری مریوان- آرشیو
کارگران شهرداری مریوان- آرشیو

کارگران شهرداری مریوان در اعتراض به عدم دریافت شش ماه معوقات مزدی خود، برای دومین روز پیاپی تجمع کردند.

این کارگران که تعدادشان بیش از ۲۰۰ نفر است، از سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیز مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. آنها روز گذشته با پهن کردن سفره خالی مقابل شهرداری، اعتراض خود را به این وضعیت نشان دادند.

به گفته کارگران: بعد از ماه‌ها بی‌حقوقی، در این شرایط نامناسب اقتصادی، حتی نان خالی هم نمی‌توانیم برای خانواده‌هایمان تهیه کنیم.

منبع: ایلنا

تشدید بحران بی‌آبی تا سال ۱۴۰۰

بحران بی‌آبی در ایران
بحران بی‌آبی در ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی هشدار داده که بخش زیادی از جمعیت شهرها و روستاها تنش ‌آبی را در منابع آب شرب احساس می‌کنند و این وضعیت تا ۳ سال دیگر بسیار شدیدتر می‌شود.

بر اساس این گزارش در تابستان سال ۹۷ به دلیل کاهش بارش‌ها در سال آبی ۹۶-۹۷ مناطق زیادی از کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفت. در این تابستان جمعیت شهری و روستایی بالغ بر ۳۶.۸ میلیون نفر معادل ۴۶درصد جمعیت کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفت. از کل جمعیت شهری ۶۱.۶ میلیون نفری کشور حدود ۳۴.۵ میلیون نفر آن تحت تنش آب شرب قرار داشته‌اند.

منبع: خبرآنلاین

کشف بیش از ۵۰۰ تن مواد مخدر از ابتدای سال تاکنون

کشف محموله مواد مخدر و شیشه در ایران- آرشیو
کشف محموله مواد مخدر و شیشه در ایران- آرشیو

سردارمحمدمسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: از ابتدای سال تاکنون ۵۸۸ تن و ۶۷۱ کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط پلیس کشف شده که تریاک در صدر کشفیات آن است.

به گفته محمدمسعود زاهدیان، ۷۰ درصد از اقدامات پلیسی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در استان‌های شرق و حاشیه شرق کشور متمرکز شده که از ابتدای سال تاکنون ۸۹ عنصر اصلی تولید و توزیع مواد مخدر شناسایی و بیش از هزار باند مواد مخدر نیز شناسایی و اعضای آن دستگیر شده اند.

منبع: فارس

XS
SM
MD
LG