لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن اعتیاد به زیر ۱۵ سال رسید

سن اعتیاد به زیر ۱۵ سال رسید

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری ایران گفت: سن آسیب‌های اجتماعی به زیر ۳۰ سال و سن اعتیاد به زیر ۱۵ سال رسیده است و آمارها نشان می دهد ورودی زندان‌های کشور طی سال‌های اخیر چندین برابر شده است.

همچنین کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب شناسی ایران گفت: بر اساس آمارهای رسمی ۱۰درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می دهند.

رضا جعفری رئیس اورژانس اجتماعی نیز آمار کودکان کار در ایران را ۱۱ هزار و ۵۰۰ کودک اعلام کرد.

منبع: ایران

گرد و غبار شدید ۱۴۷ ریگانی را راهی مراكز درمانی كرد

گرد و غبار و توفان در سیستان در شرق ایران
گرد و غبار و توفان در سیستان در شرق ایران

امین باقری فرماندار ریگان گفت: گرد و غبار شدید موجب كاهش دید در محور ترانزیتی ریگان - چابهار و مسدود شدن راه ارتباطی ۷۳ روستا شد و طی چند روز گذشته ۱۴۷ نفر از اهالی این شهرستان را راهی مراكز بهداشتی درمانی كرده است.

وی اظهار داشت: هزاران هكتار از نخلستان، باغ و مزارع این شهرستان زیر شن‌های روان مدفون شده‌اند. دستگاه پایش گرد و غبار نیز در این شهرستان وضعیت بسیار خطرناک را نشان می دهد. تاكنون ۱۶ روستا در ریگان به دلیل گرد و غبار خالی از سكنه و ۱۵۰ روستا در محاصره شن‌های روان قرار دارد.

منبع: کیهان

فرمانده ناجا: مشکلات اقتصادی باعث افزایش آمار سرقت در ایران

ایوب سلیمانی، فرمانده ناجا
ایوب سلیمانی، فرمانده ناجا

ایوب سلیمانی جانشین فرمانده نیروی انتظامی (ناجا) گفت: امسال به دلیل تشدید برخی مسائل مانند بیکاری، مشکلات اقتصادی و توسعه حاشیه نشینی، عدم مدیریت صحیح معتادان متجاهر و عدم پیش بینی مکان مناسب برای نگهداری بلند مدت و درمان آنها آمار سرقت افزایش یافته است، به طوری که سارقان بار اولی در حال افزایش هستند.

وی افزود: بیش از ۲۰ درصد احساس ناامنی ناشی از سرقت است به ویژه سرقت‌هایی که به زندگی شخصی مردم بر می‌گردد. ۷۰ درصد سرقت‌ها در ۱۰ استان و مرکز استان از جمله تهران، البرز، فارس، خوزستان، خراسان رضوی، کرمان و اصفهان انجام می‌‍شود.

منبع: برنا

افزایش آمار کودکان بیوه در ایران

ازدواج کودکان
ازدواج کودکان

کامیل احمدی پژوهشگر اجتماعی گفت: با استناد بر پژوهش صورت گرفته با بیان اینکه ۱۷ درصد از ازدواج‌های کشور مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است و ۱۴ هزار کودک بیوه زیر ۱۸ سال در کشور وجود دارد. آمار ازدواج کودکان زیر ۱۰ سال از سال ۹۰ تا ۹۴ نیز نشان می‌دهد در سال ۹۰، ۲۳۰ کودک، در سال ۹۱، ۱۸۷ کودک در سال ۹۲، ۲۰۱ کودک، سال ۹۳، ۱۷۶ کودک و در سال ۹۴، ۱۷۹ کودک زیر ۱۰ سال در کشور ازدواج کردند.

وی افزود: در سال ۹۴، ۹۷ هزار و ۸۶۲ نوزاد از مادران زیر ۱۹ سال متولد شده‌اند که از این میان ۱۵۱۱ نفر زیر ۱۵ سال سن داشتند و بر اساس آخرین سرشماری‌ها، ۹۵ هزار مورد طلاق زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ رخ داده است و فقط در سال ۹۴، ۱۲۰۰ کودک زیر ۱۴ سال به آمار کودکان مطلقه کشور افزوده شدند.

منبع: ایسنا

XS
SM
MD
LG