لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

۱۰ دستاورد پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۸ به روایت رئال پالیتیک


۱- انتصاب برت کاواناه به عنوان قاضی دیوان عالی فدرال و تایید مجلس سنا. با این انتصاب و نیز انتصاب نیل گورسیچ در سال ۲۰۱۷ وزن محافظه‌کاران در عالی‌ترین مرجع قضائی آمریکا سنگین‌تر شد.

۲- پیشبرد جنگ تعرفه ها یا جنگ تجاری با چین که از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ بود. پکن سرانجام به گفتگو و حل اختلاف با واشنگتن روی آورد.

۳- افزایش مزد کارکنان و کارگران طبقه متوسط جامعه آمریکا. مزدها در مجموع و به طور میانگین در سال ۲۰۱۸ سه درصد رشد داشت برای نخستین بار طی دهه ها مزد کارگران یقه آبی از یقه سفیدها پیشی گرفت.

۴- توافق جدید با کانادا و مکزیک و جایگزین شدن نفتا - پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی- با یو اس ام سی آی (USMCA).

۵- خروج از برجام. رژیم جمهوری اسلامی با خروج آمریکا از برجام با تحریم‌های تازه ای از سوی آمریکا مواجه شده است.

۶- انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم. رؤسای جمهوری پیشین آمریکا مدام وعده داده بودند پس از حضور در کاخ سفید سفارتخانه آمریکا در اسرائیل را به اورشلیم منتقل کنند. پرزیدنت ترامپ این وعده را به انجام رساند.

۷- شکست دادن داعش در سوریه. برخلاف سلف خود پرزیدنت ترامپ با اعزام نیروی نظامی به سوریه با داعش مقابله کرد. سپس امر برقراری ثبات در منطقه را برعهده اسرائیل، امارات و عربستان سعودی گذاشت.

۸- افزایش کم سابقه مشاغل در آمریکا. شمار بیکاران در میان سیاه پوستان و لاتین تباران آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طرز کم سابقه ای کاهش یافت.

۹- مقابله با کاروان مهاجران از آمریکای لاتین. ترامپ در برابر سیل مهاجران غیرقانونی به آمریکا موضع بسیار سخت و قاطعی در پیش گرفت.

۱۰- تولید نفت در آمریکا به رکورد تازه ای دست یافت. آمریکا در سال ۲۰۱۸ از لحاظ تولید نفت خام، عربستان سعودی و روسیه را پشت‌سر گذاشت و بزرگ‌ترین تولید کننده نفت جهان شد.

XS
SM
MD
LG