لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مواد خوراكی نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد گران شده است

مواد خوراكی نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد گران شده است

مركز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود اعلام كرده قیمت كالاهای خوراكی و آشامیدنی، در آذر ماه نسبت به آذر سال قبل به طور متوسط ۵۲ درصد گران شده است.

گزارش مرکز آمار از تورم منتهی به آذرماه نشان می دهد، نرخ کالاها و خدمات مورد نیاز مردم با افزایش محسوسی مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، شاهد رشد ۵.۱ درصدی نسبت به آبان ماه و رشد ۵۱.۹ درصدی نسبت به آذرماه سال قبل هستیم. نرخ کالاها و خدمات مورد نیاز مردم در آذرماه، با تغییرات زیادی نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه بوده؛ به گونه‌ای که نرخ میوه ۷۹.۴ درصد و نرخ گوشت قرمز و سفید ۶۰ درصد رشد کرده است.

منبع: مهر

از بین رفتن ۴۰۰ هزار فرصت شغلی با کم کاری دولت در نوسازی مسکن روستایی

با توجه به مطالعات انجام شده، در ساخت مسکن به ازای تولید هر ۱۰۰ مترمربع زیربنای مسکونی یک شغل مستقیم و یک شغل غیرمستقیم در یک سال ایجاد می شود. ساخت سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در سال منجر به ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در روستاها و صنایع وابسته به بخش مسکن در یک سال می‌شود. بنابراین با تعطیل شدن ساخت مسکن روستایی در بعضی از این سال ها، بیش از ۴۰۰ هزار فرصت شغلی از دست رفته است.

یکی از علل فرصت سوزی دولت در بخش مسکن، عدم توجه کافی به تولید و بهسازی مسکن روستایی است. فرصتی که می توانست هم موجب افزایش امنیت جانی و مالی روستاییان شود و هم افزایش اشتغال آنها را به دنبال داشته باشد.

منبع: کیهان

گرانی و کاهش مصرف گوشت قرمز

منصور پوریان رئیس شورای تامین دام کشور از تامین انواع گوشت قرمز وارداتی و داخلی خبر داد و گفت: مشکل گرانی قیمت گوشت قرمز داخلی ناشی از حضور دلالان و عرضه نامناسب آن (تفکیک و خردشدن گوشت) در سطح خرده فروشی های بازار است.

وی درباره کاهش مصرف گوشت قرمز گفت: به دلیل گران شدن قیمت گوشت قرمز، مصرف بخش عمده دهک‌ها و اقشار کم درآمد جامعه کاهش چشمگیری پیدا کرده که این امر برای آینده صنعت دامپروری نیز مخاطره آمیز خواهد بود زیرا تولید موفق نیازمند مصرف مناسب محصول است. واردات گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزایش یافته تا مردم بتوانند محصولات پروتئینی مورد نیاز خود را با قیمت های مناسب‌تری خریداری کنند اما قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در بازار مصرف به ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان رسیده است.

منبع: خبرآنلاین

بی‌سوادی ۲۵۰ هزار نفر در استان تهران

عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ تعداد ۲۵۰ هزار نفر در استان تهران بی‌سواد هستند که شامل ۹۰ هزار نفر در تهران و ۱۶۰ هزار نفر در شهرستان‌ها هستند.

منبع: فارس

درمانگاهی که در آن خدمات بهداشتی و درمانی ارائه نمی‌شود

مرکز بهداشتی درمانی بوعلی سینا، دهستان محترم آباد فنوج
مرکز بهداشتی درمانی بوعلی سینا، دهستان محترم آباد فنوج

عضو شورای اسلامی دهستان محترم آباد فنوج استان کرمان گفت: درمانگاه این دهستان حدود یک هفته است که به علت نبود پزشک به صورت نیمه تعطیل در آمده است . این درمانگاه هشت هزار نفر را تحت پوشش دارد و این امر مشکلاتی را برای مردم این دهستان در فنوج به وجود آورده است.

منبع: صدا و سیما- سیستان و بلوچستان

تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز

تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان
تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان

صبح امروز خانواده‌های کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد ایران اهواز مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مقامات استانداری و شورای تامین و آزادی همه کارگران بازداشتی فولاد اهواز شدند.

معترضان گفتند: درحالیکه همه مسئولان از نماینده مجلس گرفته تا مقامات وزارت کار، وعده داده بودند همه کارگران بازداشتی تا روز یکشنبه آزاد می‌شوند اما هنوز تعدادی از کارگران در بازداشت به سر می‌برند.

در روزهای گذشته حدود ۱۷ نفر از کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ایران با قرار کفالت آزاد شدند؛ در جریان تجمعات کارگران گروه ملی، بیش از ۲۸ کارگر معترض بازداشت شدند.

منبع: ایلنا

پاسخ منفی کارگران پروژه قطار شهری اهواز به پیشنهاد تسویه اجباری

تجمع کارگران پروژه قطار شهری اهواز
تجمع کارگران پروژه قطار شهری اهواز

همزمان با سومین روز از شروع اعتراضات صنفی کارگران قطار شهری اهواز، کارفرمای شرکت پیمانکاری کیسون برای پرداخت مطالبات مزدی کارگران پیش شرط گذاشت.

منابع کارگری در پروژه قطار شهری گفتند: به دنبال اعتراض صنفی که از سه روز پیش توسط کارگران پیمانکاری پروژه قطار شهری اهواز در رابطه با پرداخت نشدن حدودا ۱۹ ماه مزد معوقه شروع شده بود، امروز کارفرما پیش‌شرط پرداخت مطالبات کارگران را تسویه حساب کامل آنان اعلام کرد.

آنها با بیان اینکه کارگران در پروژه قطار شهری اهواز مخالف تسویه حساب هستند، درباره دلایل مخالفت‌شان گفتند: اگر کارگران بدون دریافت مطالبات مزدی خود با کارفرمای شرکت کیسون تسویه حساب کنند جدا از آنکه شغل‌شان را از دست داده‌اند امکان پیگیری قانونی مطالبات‌شان را نیز نخواهند داشت.

منبع: ایلنا

۷۶ درصد کارگران حداقل‌بگیر هستند

حسن صادقی معاون خانه کارگر کشور گفت: ۷۶ درصد کارگران حداقل‌بگیر هستند، کارگران هم در حوزه شاغلین و هم در حوزه بازنشستگان ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند و ۲ میلیون و ۲۲۳ هزار نفر از مجموع ۱۲ میلیون کارگر کشور زیر پوشش خانه کارگر هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG