لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

دیدگاه| به تندروها توجه نکنید، خروج از سوریه جسورانه و شجاعانه است


یادداشتی در آمریکن اسپکتیتر از جان بردلی، روزنامه نگار و نویسنده

جنگ طلبان در جناح چپ و راست برای ابراز خشم نسبت به تصمیم بسیار جسورانه و شجاعانه پرزیدنت ترامپ مبنی بر آغاز خروج نیروهای آمریکا از سوریه همصدا شده اند. طرفداران صلح، فارغ از این که نسبت به ریاست جمهوری ترامپ چه نگاهی دارند، باید از این تصمیم او بی قید و شرط حمایت کنند.

از منظر رسانه های جریان اصلی ریاست جمهوری آمریکا زمانی در قامت فرمانده کل قوا ظاهر می شود که دستور حمله موشکی به پایگاه های هوایی سوریه بدهد.

تصمیم پرزیدنت ترامپ شجاعانه ترین و منطقی ترین تصمیم یک رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه از زمان دستور پرزیدنت آیزنهاور به بریتانیا، فرانسه و اسرائیل برای ترک کانال سوئز است. نیروهای آمریکا بر خلاف نیروهای روسیه، ایران و حزب الله که به درخواست دمشق در آن کشور هستند، مجوزی قانونی برای حضور در سوریه ندارند و منافع استراتژیک آمریکا را هم تامین نمی کنند. نیروهای آمریکا درگیر نبرد با داعشی هستند که در تصمیم غلط دولت اوباما مبنی بر حمایت از مخالفان بشار اسد، توسط دولت قبلی مسلح شده بود.

ترامپ در کارزارهای انتخاباتی به درستی به نتایج فاجعه بار مداخلات نظامی آمریکا در افغانستان، عراق و لیبی اشاره می کرد و در این راه تنها بود.

بشار اسد نخستین رهبر عرب خواهد بود که از کارزار غرب برای تغییر رژیم جان به در می برد. این امر به کشورهای غربی حکم می کند در آینده در چنین شرایطی با احتیاط بیشتر عمل کنند. این مهم در عین حال، تائیدی بر اتحاد اسد با روسیه، ایران و حزب الله خواهد بود.

بقای اسد به این معنا است که احتمال حمله آمریکا یا اسرائیل به ایران به مراتب کمتر خواهد شد. ترامپ بر خلاف مواضع تندش علیه ایران بارها از آمادگی برای مذاکره خبر داده است. شاید دوباره بر خلاف توصیه مشاورانش به یک موفقیت دیپلماتیک در این باره دست پیدا کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG