لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بیش از ۱۳ میلیون نفر در ایران زیر خط فقر مطلق

بیش از ۱۳ میلیون نفر در ایران زیر خط فقر مطلق

بر اساس گزارش مركز پژوهش‌های مجلس، نزدیك به ۱۲ درصد از خانواده‌های ساكن در شهر تهران با درآمد زیر دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان زیر خط فقر مطلق قرار دارند و توانایی مالی برای تامین حداقل‌های معیشتی خود را ندارند. بر اساس آمار دو میلیون و ۶۳ هزار نفر از افراد ساكن در تهران در فقر مطلق به سر می‌برند و بیشترین تعداد افراد درگیر فقر مطلق در استان تهران هستند. نرخ فقر روستایی استان تهران و البرز با ۱۴.۵ درصد بالاترین نرخ فقر در میان مناطق روستایی است؛ اما بالاترین نرخ فقر مطلق مربوط به استان سیستان وبلوچستان است. در این استان ۴۲.۲ درصد از خانوارهای شهری (چهارنفره)، ۳۴درصد روستایی و ۳۸ درصد به طور میانگین در این استان زیر خط فقر مطلق و با درآمدی كمتر از ۶۰۰ هزار تومان هستند .

بر اساس بررسی‌های انجام شده، حدود ۱۳ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۷۳۰ نفر از افراد جامعه زیر خط فقر مطلق هستند.

منبع: شرق

بازماندگی از تحصیل ۹۶ هزار کودک ایرانی

احمدرضا پرنده مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه گفت: فهرست ۹۶ هزار و ۲۷۳ کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی و در گروه سنی شش تا ۱۱ ساله تهیه شد و استان‌های سیستان بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، فارس، و آذربایجان غربی بیشترین تعداد بازماندگی از تحصیل را داشته‌اند.

منبع: ایسنا

نماینده كارگران در شورای عالی كار: هیچ كارگری بسته حمایتی نگرفته است

علی خدایی، نماینده كارگران در شورای عالی كار
علی خدایی، نماینده كارگران در شورای عالی كار

در حالی محمد شریعتمداری، وزیررفاه درباره توزیع سبد حمایتی بین كارگران خبر داده است كه علی خدایی، نماینده كارگران در شورای عالی كار از عدم توزیع این بسته بین كارگران خبر داد.

علی خدایی، نماینده كارگران در شورای عالی كار گفت: هیچ كارگری بسته حمایتی دریافت نكرده است. در كارخانه‌ای كار می كنم كه ۱۵۰ نفر فعالیت دارند اما هیچ كدام از آنها بسته حمایتی دریافت نكرده اند. از كسی هم نشنیده‌ام كه بسته گرفته باشند.

منبع: رسالت

یک شرکت تولیدکننده قطعات یدکی خودرو تعطیل شد

علیرضا شاملو مدیرعامل شرکت طراحی و تولید قطعات مهندسی شهاب شمس گفت: این شرکت تولید کننده قطعات یدکی خودرو امروز به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد. در این شرکت حدود ۶۰۰ نفر مشغول به فعالیت بودند که طی چند ماه گذشته به دلیل مشکلات مالی، نیروهای این شرکت تعدیل شد و امروز رسما ۲۶۰ کارگر دیگر نیز کار خود را از دست دادند.

وی گفت: با افزایش قیمت ارز مشکلات زیادی برای این شرکت به وجود آمد و ارزش نقدینگی شرکت به یک سوم کاهش یافت و این موضوع به تدریج موضوعات دیگری را برای شرکت ایجاد کرد، تا جایی که امروز شرکت به طور کامل تعطیل شد.

منبع: فارس

آخرین وضعیت فرهاد میثمی

فرهاد میثمی فعال مدنی
فرهاد میثمی فعال مدنی

محمد مقیمی، وکیل فرهاد میثمی، در کانال تلگرامی خود نوشت: یکشنبه بیست و پنجم آذر ماه با موکلم دکتر فرهاد میثمی در زندان ملاقات کردم و در خصوص جلسه رسیدگی به اتهامات ایشان که در تاریخ بیست و هشتم آذر ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار می‌گردد و نحوه دفاع گفتگو کردیم.

وضعیت جسمی موکلم به علت اعتصاب غذا بسیار وخیم و بغرنج است، چنانکه با ویلچر رفت و آمد می‌کند. وزن ایشان به ۴۴ کیلوگرم کاهش یافته است. با توجه به وجود خطر جانی برای موکلم، ایشان باید به بیمارستان منتقل گردد و هر اقدامی در این راستا، وظیفه مسولان زندان اوین است. بدیهی است که مسئولیت عدم اعزام موکلم به بیمارستان برعهده مقامات ذیربط می‌باشد. امیدوارم، با برگزاری عادلانه جلسه رسیدگی به اتهامات موکلم، زمینه پایان اعتصاب غذای ایشان فراهم گردد.

منبع: انصاف

کارگران دو کارخانه واقع در شهرک محمدیه استان قزوین ۱۸ ماه معوقات مزدی طلبکارند

منابع کارگری در کارخانه «باورس فولاد» و «صنایع گاز ایران» واقع در قزوین گزارش داده‌اند حدود ۳۵ کارگر قراردادی شاغل در این دو کارخانه که تحت مسئولیت یک کارفرمای مشترک در منطقه شهرک محمدیه قزوین فعالیت دارند، به دلیل آنچه «کمبود منابع مالی» عنوان می‌‌شود ۱۸ ماه حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

این کارگران می‌گویند: کارگران این واحد صنعتی که غالباً قراردادی هستند از اردیبهشت سال گذشته تاکنون دریافتی نداشته‌اند. همچنین پرداخت بیمه تامین اجتماعی آنها در برخی از ماه‌های سال با مشکل روبروست.

منبع: ایلنا

تعویق حدود ۱۶ ماهه حقوق و کاهش امنیت شغلی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران

تعدادی از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران گفتند؛ با توجه به اینکه تولید در کارخانه کنتورسازی ایران به حداقل ظرفیت کاهش یافته و کارخانه به صورت نیمه تعطیل در آمده است، توان مالی مناسبی در این واحد تولیدی برای پرداخت حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی وجود ندارد.

کارگران با بیان اینکه حقوق آنها همواره با تاخیر پرداخت می‌شود، افزودند: در حال حاضر ۱۸۰ کارگر شاغل در این کارخانه حدودا ۱۶ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند که مربوط به سال جاری و گذشته است.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG