لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| زنان دارای مدرک فوق لیسانس و دکترا بیشتر بیکارند

زنان دارای مدرک فوق و دکترا بیشتر بیکارند

نرخ بیکاری زنان دارای مدرک فوق لیسانس، دکترا و بالاتر بیشتر از نرخ کلی بیکاری در میان زنان است و براساس آماری که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است در سال ۱۳۸۷، سه میلیون و ۴۷۸ هزار زن فارغ التحصیل دانشگاهی وجود داشتند که از میان تنها حدود ۳۰ درصد دارای شغل بودند و ۶۰ درصد بقیه غیرفعال یا بیکار بودند.

منبع: خبر آنلاین

کارگران فولاد: مطالبات‌مان را به دستمزد تقلیل ندهید، ما زیاده‌خواه نیستیم!

تجمع گروهی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز
تجمع گروهی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز

جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز در سی و دومین روز از تجمع خود در نامه‌ای جمعی خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند و اعلام کردند مطالبات‌شان فقط دستمزد نیست.

در این نامه آمده است: کارگران فولاد نه زیاده‌خواهی کردند و نه اضافه بر دارایی خود چیزی خواستند. تمام خواسته‌هایشان در یک جمله خلاصه می‌شود و آنهم هم استمرار در تولید است. خواسته و درخواستی که هر عقل سلیمی آن را تحسین و تمجید می‌کند. کارگری که هدفش فقط و فقط تولید باشد و در ازای این تولید از جان و دل مایه بگذارد، آرمان کارگری‌ست که در هیچ جای جهان نمیتوان مثیل و بدیلش را یافت. ولی افسوس کسانی هستند که این روحیه جهادی و ایده‌آل کارگری را به ضرر خود می‌بینند و برای جلوگیری از رشد و تعالی این کارگر از تمام امکانات در دسترس استفاده می‌کنند تا حقیقت را وارونه آنچه هست نشان دهند.

منبع: ایلنا

بدهی تهدیدی برای صنایع کوچک خوزستان

علی کرانی رییس هیات مدیره انجمن تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان گفت: در صورت تداوم مشکلات مالی و پرداخت نشدن مطالبات سازندگان تجهیزات و صنایع کوچک، این واحدها تا پیش از سال جدید تعطیل می شوند.

علی کرانی با اشاره به مطالبات عقب افتاده این واحدها از شرکت های مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری ایران افزود: برخی صاحبان این واحدهای صنعتی به خاطر بی توجهی مسئولان نفتی در پرداخت حق و حقوقشان از استان مهاجرت کرده و یا در آستانه مهاجرت هستند.

منبع: صدا و سیما- آبادان

تجمع اعتراضی متقاضیان پروژه مسکن آزادگان

اعضای پروژه تعاونی مسکن آزادگان دانشگاه تهران امروز در حالی‌که از وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی سازمان نظام مهندسی تهران به تخلفات شرکت ناظر پروژه مزبور حکم دارند، مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی استان تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از مدیران این پروژه گفت: پروژه ۲۸۰ واحدی تعاونی مسکن آزادگان دانشگاه تهران ۴ ماه است که تنها به این دلیل که قرارداد نظارت مقیم را لغو کرده‌ایم با گزارشی خلاف واقع از سوی این شرکت به شهرداری تهران این پروژه ۴ ماه است که تعطیل و متوقف شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

صدای پزشکان هم در آمد

با توجه به نوسانات نرخ ارز و بالارفتن قیمت برخی از ملزومات مصرفی پزشکان، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی نه تنها حاضر به کاهش قیمت این لوازم مصرفی نیستند بلکه بر افزایش قیمت آنها تأکید دارند.

منیژه لعلی عضو انجمن علمی پزشکان عمومی و از پزشکان حامی این کمپین در گفت: متأسفانه طی دو سال گذشته پزشکان با مشکلات زیادی در زمینه خرید تجهیزات و ملزومات پزشکی مواجه شده‌اند و از اردیبهشت ماه امسال مشکلات بیشتر شد. در همین راستا تصمیم گرفته شد با راه‌اندازی کمپین دست دلالان و واسطه‌ها کوتاه شود، متاسفانه نظارت بر شرکت‌های ارایه کننده تجهیزات پزشکی وجود ندارد و این شرکت‌ها به بهانه افزایش نرخ دلار قیمت‌های خود را افزایش داده و حاضر به کاهش قیمت‌ها نیستند.

منبع: خبرگزاری فارس

خراسان شمالی در صدر ازدواج زودهنگام دختران

فرحناز مینایی پور مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش گفت: پوشش تحصیلی دختران در مقطع متوسطه دوم، ۸۱ درصد است و ۱۹ درصد آنان در این مقطع ترک تحصیل می کنند. فقر اقتصادی و فرهنگی، ممانعت والدین و ازدواج از عواملی است که سبب بازماندن دانش آموزان دختر از تحصیل می شود.

وی ازدواج زودهنگام دختران و ترک تحصیل را از آسیب های جامعه برشمرد و گفت: سال تحصیلی گذشته، ۴۲ دانش آموز دختر در خراسان شمالی به علت ازدواج در دوره ابتدایی، از ادامه تحصیل بازماندند.

منبع: بهار

XS
SM
MD
LG