لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کاهش میزان سلامت دختران طی ۱۵سال گذشته

کاهش میزان سلامت دختران طی ۱۵سال گذشته

حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مطالعاتی که درباره دختران انجام شده نشان می‌دهد که ظرفیت حیاتی و سلامتی آنان در ۱۵ سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود فضا و تحرک لازم است. اگر به این مقوله‌ها توجه نکنیم، افزایش بیماری‌های غیرواگیر را نیز به صورت فزاینده خواهیم داشت و این مسئله در مورد سالمندی نیز مصداق پیدا می‌کند.

منبع: بهار

مرکز پژوهش‌های مجلس آمار خط فقر در ایران را منتشر کرد

برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد خط فقر در تابستان امسال نسبت به تابستان گذشته در مناطق مختلف کشور به حدود بین ۲۲ تا ۲۵ درصد رسیده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مرز فقر در تابستان سال جاری را نزدیک به ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان در شهرستان تهران برآورد کرد. این عدد در قیاس با تابستان سال ۹۶ معادل ۲۲.۴ درصد و نسبت به بهار سال جاری ۱۱ درصد رشد کرده است. در برخی مناطق کشور این رشد تا ۱۳ درصد گزارش شده است.

خط فقر در تابستان ۹۷ نسبت به بهار ۹۷، حدود ۳۰۰ هزار تومان در تهران رشد کرد. این رشد در حالی اتفاق افتاده است که در این بازه، احتمال افزایش حقوق برای خانوارها با توجه به نوع شغل آنها، اندک بوده و حتی در اثر شرایط اقتصادی، احتمال کاهش حقوق نیز وجود داشته است.

منبع: دنیای اقتصاد- خبرآنلاین

آمار متفاوت از تعطیلی واحدهای تولید پوشاک

صنعت نساجی کشور درحالی با رکود و تعطیلی اصناف این حوزه مواجه شده که عملا برای نجات این صنعت کاری نشده است و آمارهای متفاوتی از تعطیلی ۴۰ تا ۷۰ درصدی واحدهای تولید پوشاک حکایت دارد. دلیل اصلی تعطیلی این واحدها، واردات پوشاک بویژه قاچاق و پس از گران شدن ارز، بالا رفتن بی رویه قیمت مواد اولیه است. این در حالی است که اگر موانع بر سر راه تولید این نوع کالای ایرانی برداشته شود ظرفیت خالی پوشاک پر می‌شود و نیازی به واردات نیست و حتی تولید کننده داخلی می تواند سهمی در بازارهای جهانی داشته باشد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: الان شرایط خوبی برای تولید و صادرات پوشاك وجود دارد، اما متاسفانه دست اندركاران این بخش با كمبود مواد اولیه مواجه هستند و باید گفت تحریم های داخلی یكی از مشكلات بخش تولید و صادرات ما است.

منبع: کیهان

میوه شب یلدا با طعم گرانی

ناصر اطرج رئیس اتحادیه میدان میوه و تره بار استان اصفهان گفت: افزایش صادرات و کاهش ذخیره اقلام مختلف میوه موجب افزایش قیمت میوه شده است.

ناصر اطرج با اشاره به تامین اقلام مختلف میوه در بازار برای شب گفت: ذخیره بعضی از اقلام مانند سیب درختی، کیوی، هندوانه امسال نسبت به گذشته کمتر بوده است. تا زمانی که صادرات این میوه‌ها کاهش و یا متوقف نشود، نباید انتظار کاهش و یا حتی ثبات قیمت میوه را داشته باشیم.

منبع: صدا و سیما- اصفهان

احضار، ممنوع الخروجی در راستای رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران

جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران گفت: در راستای رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی از ۱۹ تیرماه تا کنون اقدامات گسترده‌ای در شعب ویژه انجام شده است، در این مدت ۱۷۰۰ نفر احضار شده، برای ۴۲۶ نفر قرار بازداشت صادر شده که در حال حاضر ۱۳۳ متهم در بازداشت بسر می‌برند، ۵۴۰ نفر ممنوع الخروج و ۱۳۶ رنفر ممنوع‌المعامله شده و هم‌چنین ۷۳ فقره کیفرخواست در پرونده‌های‌ اقتصادی کیفرخواست صادر گردیده است و به موجب این کیفرخواست‌ها برای ۲۰۰ نفر از متهمان شعب ویژه تقاضای مجازات شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

اعتراض پذیرفته‌شدگان اخراج شده‌ دانشگاه آزاد

اعتراض پذیرفته‌شدگان اخراج شده‌ دانشگاه آزاد
اعتراض پذیرفته‌شدگان اخراج شده‌ دانشگاه آزاد

حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر از دانشجویان معترض دانشگاه آزاد که دو هفته پس از پذیرش آنها در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از سوی دانشگاه آزاد به آنها گفته شده است که پذیرش آنها اشتباهی سیستماتیک بوده است صبح امروز در مقابل دبیرخانه‌ی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تجمع کردند.

شهرام شفیعی، نماینده‌ی دانشجویان گفت: دانشگاه آزاد خیلی راحت عنوان می‌کند که یک اشتباه سیستماتیک بوده است و ما تعدادی از روسای دانشگاه‌ها را بیرون کرده‌ایم و تاکید می‌کنند این مشکل از نظر آنها حل شده است! آقای تهرانچی و رییس دانشگاه و معاونانش در هرجلسه‌ای که حاضر می‌شوند، چه جلسات با رییس جمهور و چه با مجلسی‌ها، می‌گویند مشکل حل شده. درصورتیکه ما الان دانشجویانی داریم که کاملا بلاتکلیف هستند.

منبع: انصاف

تجمع مهمانداران ایران ایر در اعتراض به تبعیض حقوقی

تجمع مهمانداران ایران ایر در اعتراض به تبعیض حقوقی
تجمع مهمانداران ایران ایر در اعتراض به تبعیض حقوقی

جمعی از مهمانداران شرکت هواپیمایی ایران ایر صبح امروز در اعتراض به شرایط کاری خود و بی‌توجهی مدیران این شرکت به درخواست‌های مکرر آنها در طول چند سال گذشته در محل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.

یکی از مهمانداران، در توضیح علت اعتراض امروز همکاران خود گفت: تجمع صبح امروز مهمانداران ایران ایر در اعتراض به تبعیض در پرداخت حقوق بین آنها و سایر کارکنان مجموعه عملیات پرواز است. مهمانداران شرکت ایران ایر حدود ۷۶۶ نفر هستند و در مقایسه با سایر کارکنان مجموعه عملیات پرواز، از حقوق و مزایای کمتری برخوردارند.

گفته می‌شود تعدادی از مهمانداران معترض برای گفتگو به حراست وزارت راه و شهرسازی دعوت شدند.

منبع: ایلنا

تجمع مجدد کارگران هفت تپه

صبح امروز سه‌شنبه ۲۰ آذر ماه حدود ۱۵۰۰ نفر از جمعیت ۲۵۰۰ نفری کارگران واحد بهره‌برداری مجتمع نیشکر هفت تپه که به صورت فصلی و روزمزدی در مزارع نیشکر مشغول کارند، با تجمع مقابل ساختمان اداری مجتمع خواستار پیگیری وضعیت شغلی و استخدامی خود با کارفرما شدند.

اجتماع امروز کارگران بهربردار روزمزدی و فصلی در حالی است که از حدود یک ماه قبل تا هفته گذشته گروهی از کارگران قرارداد مستقیم در این واحد صنعتی و کشاورزی برای پیگیری مطالبات خود مدام در حال برپایی اعتراض صنفی بوده‌اند. خواسته اصلی این کارگران پرداخت معوقات مزدی و مشخص شدن وضعیت مجتمع بوده است.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG