لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

نگاهی به درون پایگاه دور دست آمریکا در مرکز سوریه با هدف مبارزه با داعش و مقابله با ایران


ژنرال جوزف وتل، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه
ژنرال جوزف وتل، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه

گزارشی از کورتنی کیوب در وبسایت «ان بی سی نیوز»

جاده ها صاف نشده است. دیوار بسیاری از ساختمان های بر پا مانده پر از جای گلوله است. اما این پایگاه سری آمریکا در نزدیکی مرز شرقی سوریه با اردن که برای اولین بار روز دوشنبه به روی روزنامه نگاران باز شد، سنگرگاهی حیاتی علیه ایران محسوب می شود.

قلعه «تنف» برای کمک به نیروهای محلی در نابود کردن داعش ایجاد شد. اما این پایگاه در پی زوال داعش نقشی حیاتی در تلاش های آمریکا برای کاستن از نفوذ ایران در منطقه ایفا می کند.

ژنرال جوزف وتل، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ماموریت ما در این جا مقابله با ایران نیست. ماموریت ما شکست داعش است. اما من این را می دانم که حضور ما، توسعه روابط ما با شرکا در این جا، تاثیری غیرمستقیم بر بعضی رفتارهای مخربی دارد که ایران و دیگر گروه های نیابتی و نماینده اش می خواهند در این منطقه دنبال کنند.»

نیروهای آمریکا از این پایگاه دور دست برای آموزش جنگجویان سوری مخالف بشار اسد، موسوم به «جیش مغاویر الثوره»، استفاده می کنند که پیشتر به عنوان «ارتش سوریه آزاد» شناخته می شدند.

این گروه تقریبا ۳۰۰ سرباز در «تنف» دارد و در قالب تلاش ها برای بیرون راندن داعش به گشت زنی در منطقه می پردازد. مناطق اطراف محل سکونت حدود ۱۰۰ هزار بادیه نشین و پناهجویان اردوگاه «رُکبان (رقبان)» است.

این اردوگاه در مجاورت راهی قرار دارد که تهران را به بغداد و دمشق وصل می کند و به بزرگراه بغداد دمشق معروف است. این بزرگراه زمانی مسیر پر رفت و آمد قاچاقیان از جمله قاچاقچیان اسلحه بود.

محلی که اکنون پایگاه آمریکا است پیشتر در کنترل داعش بود و برای همین ساختمان ها آسیب زیادی دیده است.

از سال ۲۰۱۵، نیروهای آمریکایی با کمک جنگجویان سوری مخالف، نیروهای داعش را از منطقه ای به شعاع ۵۰ کیلومتر از مرز اردن بیرون رانده اند که به «منطقه تنش زدا» معروف است.

پایگاه آمریکا در کانون منطقه ای قرار دارد که ایران امیدوار است بخشی از «هلال شیعی» باشد؛ پلی زمینی که ایران را از طریق عراق به سوریه و لبنان وصل کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG