لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

پرزیدنت ترامپ به بشار اسد، ایران، و روسیه در مورد حمله بی محابا به ادلب هشدار داد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتی به دولت بشار اسد، ایران و روسیه، نسبت به حمله بی محابا به استان ادلب در سوریه هشدار داد. این استان در دست مخالفان مسلح دولت بشار اسد است.

هشدار پرزیدنت ترامپ که دوشنبه شب در واشنگتن صادر شد، همزمان با انتشار گزارش‌هایی در خصوص آمادگی گسترده نیروهای دولتی سوریه برای بازپس‌گیری منطقه ادلب، منتشر شد.

دونالد ترامپ در توئیت خود نوشت: «رئیس‌جمهوری بشار اسد، نباید بی‌محابا به استان ادلب حمله کند. روس‌ها و ایرانی‌ها چنانچه در این تراژدی انسانی بالقوه مشارکت کنند، دچار اشتباه انسانی بزرگی خواهند شد. شاید صدها هزار نفر کشته شوند. اجازه ندهید این اتفاق بیافتد.»

پرزیدنت ترامپ مطلبی درباره احتمال مقابله نظامی آمریکا با اقدامات قریب الوقوع دولت دمشق و همپیمانانش در بازپس‌گیری ادلب منتشر نکرد.

ساعتی بعد نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، با بازنشر توئیت پرزیدنت ترامپ نوشت: «همه چشمان جهانیان به اقدامات اسد، روسیه و ایران در ادلب دوخته شده است.»

نیروی نظامی دولتی سوریه اعلام کرده است قصد دارد با کمک ایران و روسیه، شورشیان را طی مراحلی از منطقه ادلب پاکسازی کند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می گوید که نیروی هوایی روسیه بمباران مواضع شورشیان در منطقه ادلب را آغاز کرده است.

در همین حال روز دوشنبه، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که کشورش اوضاع سوریه را بطور کامل زیر نظر دارد و تاکید کرد مبارزه اسرائیل با تهدید ایران به داخل مرزهای سوریه محدود نمی شود.

منطقه ادلب، در حدود ۳۰۰ کیلومتری شمال دمشق، علاوه بر تبدیل شدن به منطقه امنی برای شورشیان ضد دولتی، به پناهگاهی برای تعدادی از گروه‌هایی که در فهرست تروریستی قرار دارند، در آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG