لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

تقدیر مایک پمپئو از امدادگران، به مناسبت روز جهانی انساندوستی


وزیر خارجه آمریکا به مناسبت نوزدهم اوت، روز جهانی انساندوستی، با ارسال توئیتی از خدمات امدادگران و افرادی که در سراسر جهان به ارائه کمک‌های انساندوستانه میپردازند، قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در پیامی که یکشنبه ۲۸ مرداد در توئیتر خود منتشر کرد، نوشت: «امروز روز جهانی انسان دوستی است. ضمن شناسایی تعهد و از خودگذشتگی امدادگران و تقدیر از خدمات آنان و خطراتی که در این راه متحمل می‌شوند، خاطره آنهایی را که جان خود را برای حفاظت از آسیب پذیرترین انسان ها در دنیا از دست داده اند، گرامی می‌داریم.»​

در توئیت دیگری از وزارت خارجه آمریکا در همین خصوص به خدمات انسان دوستانه امدادگران به ویژه گروه هایی که تحت نظارت سازمان ملل متحد عمل می کنند، اشاره شده است.

​یکی از معروفترین نهادهای امدادگران گروهی موسوم به «کلاه سفیدها» است که چهار سال پیش در مناطق تحت تصرف مخالفان مسلح در سوریه تشکیل شد.

استفاده رژیم سوریه از بمب های بشکه‌ای در مناطق مسکونی شهر حلب در شمال، و شهر ادلب در شمال غربی آن کشور، به کشته شدن هزاران غیرنظامی منجر شد، و سخنگوی کلاه سفید ها می‌گوید ۲۰۴ نفر از داوطلبان عضو این گروه نیز در عملیات نجات، جان خود را از دست دادند.

بودجه سالانه این گروه که تقریبا ۳۰ میلیون دلار تخمین زده می شود، از طریق آمریکا و شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تامین و به هر یک از داوطلبانی که به طور تمام وقت در این گروه خدمت می‌کردند، ماهانه معادل یکصد و پنجاه دلار پرداخت می شد.

چهار هفته پیش، ارتش اسرائیل با ارسال توئیتی اعلام کرد که به درخواست آمریکا به خروج این امدادگران و خانواده آنان از منطقه ای در جنوب سوریه و اسکان آنها در شمال اردن کمک کرده، و خبرگزاری نیمه رسمی اردن (پترا) اعلام کرد که لندن، برلین و اوتاوا نیز با نیز با انتقال آنان به بریتانیا، آلمان و کانادا تا سه ماه آینده موافقت کرده اند.

در روز نوزدهم اوت پانزده سال پیش، بمبگذاری در هتل محل اقامت «سرجیو ویِرا دی ملو» فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق، ۲۲ کشته برجای گذاشت. پس از آن، این روز به عنوان «روز جهانی انساندوستی» نامگذاری شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG