لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۵

دیدگاه| ایران با طغیانی از درون مسجد روبرو است


بعد از بازداشت فرزند آیت‌الله سیدصادق شیرازی اعتراض هایی در چند شهر مذهبی برگزار شد.
بعد از بازداشت فرزند آیت‌الله سیدصادق شیرازی اعتراض هایی در چند شهر مذهبی برگزار شد.

یادداشتی از جنیو عبدو در بلومبرگ

اخیرا که آیت الله شیرازی توسط سپاه پاسداران در قم دستگیر شد اوضاع کمی دگرگون شد. او و پدرش، روحانی پر نفوذ آیت الله العظمی صادق شیرازی، از منتقدان تند حاکمیت علی خامنه ای هستند. شیرازی جوان ظاهرا در یکی از خطابه های خود رهبر جمهوری اسلامی ایران را «فرعون» خوانده است.

اعتراض ها به این دستگیری به ایران محدود نبود و روحانیون شیعه در کویت و عراق این بازداشت را محکوم کردند. کربلا، نجف، بصره و کویت صحنه ناآرامی هایی بود. تظاهرکنندگان در برابر سفارت ایران در لندن تجمع کردند. چهار نفر پس از بالا رفتن از میله برای پایین کشیدن پرچم ایران دستگیر شدند. هیچ کدام از این اعتراضات بزرگ نبود و از چند ده تا چند صد نفر معترض را شامل می شد، اما به هر حال اتفاقات قابل توجهی بوده اند.

خانواده شیرازی که از قرن نوزدهم در جامعه روحانیون جایی داشته است، نماینده مکتب متنفذی از اندیشه شیعه است. آیت الله العظمی شیرازی حضور گسترده ای در فضای آنلاین دارد: او به فارسی و عربی با زیرنویس انگلیسی سخنرانی هایی ایراد می کند که بر روی هیجده کانال تلویزیونی و سه ایستگاه رادیویی در سراسر جهان اسلام پخش می شود.

بعضی چهره های شاخص بیت شیرازی طرفدار جدایی دین و دولت هستند؛ سنتی که سابقه ای طولانی در شیعه دارد. دیگران در اصول با ولایت فقیه مخالفتی ندارند ولی با روش عمل خمینی و خامنه ای در به فساد کشاندن ایده کنترل کامل کشور در دستان رهبر ارشد که برکناری او از قدرت عملا غیرممکن است، مخالف اند.

شمار فزاینده ای از روحانیون شیعه در قم هم که لزوما با مکتب شیرازی هم نظر نیستند، ولایت فقیه رهبر جمهوری اسلامی را به پرسش گرفته اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG