لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

واکنش منفی رهبران برخی کشورها به پیروزی دوباره ولادیمیر پوتین


با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری روسیه، که با هیچگونه شگفتی همراه نبود، ولادیمیر پوتین، پیروز این کارزار یکطرفه معرفی شد. برخی از کشورهای جهان از جمله آلمان و اوکراین این انتخابات را غیر عادلانه و غیرقانونی توصیف کردند.

آقای پوتین ۶۵ ساله و افسر پیشین سازمان اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی، بدون هیچ رقیب جدی، برای چهارمین بار به ریاست جمهوری روسیه برگزیده شد. وی با این نتایج تا ۷۱ سالگی می تواند در مقام ریاست جمهوری باقی بماند

این نتایج با انتقادات اپوزیسیون در داخل روسیه و برخی از کشورهای جهان از جمله آلمان و اوکراین که بخشی از آن در اشغال روسیه است، مواجه شده است.

الکسی ناوالنی یکی از رهبران اپوزیسیون که از نامزدی در انتخابات منع شده بود، می گوید که از اعلام این نتایج، که با بی نظمی هایی در رای گیری همراه بسیار ناخرسند است.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین انتخابات روسیه را با توجه به اینکه بخشی از رای گیری آن در منطقه اشغال شده کریمه برگزار شد نامشروع دانست.

وی گفت: مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری فدراسیون روسیه، و برنده شدن فردی که انتخابش با رای گیری در منطقه اشغال شده کریمه ارتباط دارد مشکوک است. آنچه برگزار شد، تقلیدی مضحک از انتخابات دموکراتیک بود.

هایکو مَس وزیر خارجه جدید آلمان نیز انتخابات روسیه را ناعادلانه دانست. وی گفت: نتایج انتخابات روسیه هیچ تعجبی برای ما نداشت زیرا همه پیشاپیش انتظار چنین نتایجی را داشتند. نمی توان به این انتخابات، به هیچ شکلی، عنوان رقابت سیاسی عادلانه داد. این انتخابات در منطقه کریمه برگزار شد؛ مکانی که برخلاف قوانین بین المللی ضمیمه خاک روسیه شده و این برای ما غیرقابل قبول است.

گزارشهایی از تخلفات انتخاباتی نیز منتشر شده است، گرچه مقامات روسیه آنها را بی اهمیت دانسته اند، اما قول داده اند که به آنها رسیدگی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG