لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

دموکراتهای سنا درباره دخالت‌های روسیه در سرتاسر اروپا هشدار دادند


این گزارش ۲۰۰ صفحه ای توسط بن کارین منتشر شده است.
این گزارش ۲۰۰ صفحه ای توسط بن کارین منتشر شده است.

در گزارش تازه حزب دموکرات در سنای آمریکا، در مورد مداخله هرچه بیشتر روسیه در اروپا هشدار داده شده است.

آسوشیتدپرس گزارش داده که هرچند برخی از دموکراسی های غربی با شدت هرچه بیشتری به مداخله روسیه پاسخ داده اند، پرزیدنت ترامپ هیچ برنامه استراتژیکی برای جلوگیری از مداخلات روسیه ارائه نکرده و برای محافظت نظام آمریکا در برابر مداخلات نظام یافته روسیه تلاشی به عمل نیاورده و این نظام قربانی دخالتهای مسکو شده است.

گزارش که از سوی سناتورهای ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا تهیه شده ، برای نخستین بار جزئیات تلاشهای روسیه در تضعیف دموکراسی های غربی از سال ۲۰۱۶ بدین طرف شرح داده شده است.

در گزارش، شخص رئیس جمهوری آمریکا مسئول شکست در واکنش نشان دادن به فعالیتهای فزاینده و بی ثبات کننده مسکو در آمریکا و جهان شناخته شده است.

گزارش ۲۰۰ صفحه ای که از سوی سناتور «بن کاردین» از ایالت مریلند منتشر شده و روز چهارشنبه نسخه ای از آن به دست آسوشیتدپرس رسیده هشدار داده شده که «هرگز تا پیش از این هیچ رئیس جمهوری در آمریکا یک چنان تهدید فزاینده و وخیمی علیه امنیت ملی آمریکا را نادیده نگرفته بود.»

هیچ یک از سناتورهای جمهوریخواه عضو کمیته روابط خارجی سنا گزارش را امضا نکرده اند.

پرزیدنت ترامپ به این گزارش واکنشی نشان نداده اما در چند ماه گذشته که موضوع «ارتباط احتمالی روسیه با کارزار انتخاباتی ترامپ» تحت بررسی بوده، آقای ترامپ بارها این اتهامات را رد کرده و آن را ناشی از تخیلات «رسانه های جعلی» دانسته است.

سناتور کاردین گفته است گزارش به اطلاع مردم آمریکا می رسد تا از ابعاد و دامنه تلاشهای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تضعیف دموکراسی آگاه شوند.

به گفته سناتور کاردین درحالی که پرزیدنت ترامپ دست روی دست گذاشته، آقای پوتین به آماده سازی زرادخانه نامتقارن خود ادامه می دهد و در کمین آینده نشسته است تا دولت ما را مختل سازد و از میزان حمایت از دموکراسی و نهادهای دموکراتیک که آمریکا و اروپا طی ۷۰ سال گذشته بنا کرده اند بکاهد.

سناتور کاردین نقش روسیه در مداخله در انتخابات بریتانیا، فرانسه و آلمان را بخشی از فعالیتهای نامتقارن ولادیمیر پوتین قلمداد می کند.

گزارش از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد یک «سلول فراحزبی» متشکل از نمایندگان همه آژانسهای اطلاعاتی برای مقابله با دخالت روسیه ایجاد کند. الگوی چنان سلولی می تواند «مرکز ضدتروریستی ملی» باشد که پس از ۱۱ سپتامبر به دنبال حمله های تروریستی القاعده به نیویورک و واشنگتن ایجاد شد.

ایجاد واحد واکنش سریع برای مقابله با حمله های سایبری، ایجاد یک میثاق بین المللی استفاده صلح آمیز از فضای اینترنتی، و برپائی همایش های سالانه جهانی نظیر آنچه در مورد مقابله با داعش ایجاد شد از جمله پیشنهادهای دیگر گزارش است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG