لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

تحلیل یک مقام اطلاعاتی اسرائیل درباره حمله موشکی ایران به داعش


اسرائیل نخستین کشوری بود که نسبت به حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران علیه مواضع داعش در سوریه ارزیابی اطلاعاتی ارانه داد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل، ژنرال گادی آیزنکوت در گفتگو با خبرنگاران گفت: برخلاف ادعاهای سپاه پاسداران ایران، موشک های شلیک شده "چندان کارآمد نبوده است".

ایران اعلام کرد که شش فروند موشک میان برد به سوی مواضع داعش در دیرالزور سوریه پرتاب کرده که پاسخ تلافی جویانه ای نسبت به حمله تروریستی در ساختمان مجاور مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی بوده است.

سپاه پاسداران ساعاتی بعد اعلام داشت که موشک های «نقطه زن» دقیقا به هدف های اعلام شده اصابت کرده و ویرانی سنگینی به بار آورده اند.

یک مقام اطلاعاتی اسرائیل که نخواست نامش برده شود، روز سه شنبه گفت که شمار موشک های شلیک شده هفت فروند بوده و احتمالا فقط یک فروند و شاید دو فروند آن به محل استقرار داعش اصابت کرده است. این مقام درباره میزان خطای احتمالی موشک های دیگر سخنی نگفت.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل بخش عمده ای از سخنان خود در گفتگو با خبرنگاران را به ایران و گروه های وابسته به آن اختصاص داد.

ژنرال آیزنکوت از جمله گفت: «حزب الله لبنان که توسط ایران برپا شده، مهمترین چالش امنیتی برای اسرائیل محسوب می شود.»

از دیدگاه رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران حساس ترین خطر امنیتی است، زیرا علاوه بر حزب الله، به حماس نیز که خواهان نابودی اسرائیل است پول و جنگ افزار می رساند.

به گفته ژنرال آیزنکوت، میزان کمک مالی ایران به حزب الله لبنان سالیانه بر۸۰۰ میلیون دلار بالغ می شود که آن سازمان را به قوی ترین گروه مسلح غیر ارتشی مبدل ساخته است.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل، از برجام جانبداری کرد و گفت: «این پیمان به اسرائیل امکان می دهد نفسی بکشد». ولی افزود: «این نفس بسیار کوتاه است و ممکن است ایران برنامه های هسته ای را از سر بگیرد»."

آیزنکوت افزود: «دنیا باید از این امر جلوگیری کند که جمهوری اسلامی ایران به "یک کره شمالی دوم" مبدل شود.

اشاره رئیس ستاد اسرائیل به این واقعیت بود که کره شمالی با ترفند نسبت به جامعه جهانی توانست به بمب هسته ای دست یابد و موشک های پرتاب آن را هم بسازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG