لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

نمایش مستند جدید در باره «رضا عبدو» نابغه جوانمرگ تئاتر


«رضا عبدو: تئاتری آینده‌اندیش» فیلم از ادم ساچ
«رضا عبدو: تئاتری آینده‌اندیش» فیلم از ادم ساچ

«ادم ساچ» کارگردان این فیلم، از همراهان دیرین «عبدو»، در مستند ۱۰۴ دقیقه‌ای خود، بخش‌هائی نایاب از صحنه‌های نمایش‌های عمده «عبدو» را با مصاحبه‌های قدیمی و جدید، ترکیب کرده، تا ضمن تشریح روند خلاقیت در کار رضا عبدو، به تماشاگر نشان دهد که چگونه «عبدو» در مدت کوتاهی، به رده‌های بالای خلاقیت در جامعه تئاتری پیشتاز آمریکا، صعود کرد.

عبدو در نمایش‌های خود،‌ از جمله «لولو» The Bogyman ، «نقل قول‌هائي از یک شهر ویران»‌ Quotations from a Ruined City و «راست سفید تنگ» Tight White Right با نگاهی امروزی، برداشت‌هائی از زیبائی‌شناختی تئاتر «آوانگارد» اروپا و آمریکا، را با حساسیت‌های غالب در فرهنگ عامه، از جمله نمایش‌های تلویزیونی و پورنوگرافی،‌ ترکیب می‌کرد.

رضا عبدو،‌ در سال ۱۳۴۱ در تهران متولد شد و بخشی از دوران جوانی خود را در انگلستان گذراند. او بعد از تحصیل در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس، کارگردانی آثار کلاسیک،‌ از جمله «کینگ لیر» و «کینگ ادیپوس» و «مده‌ا»‌ را در تئاترهای عمده لس آنجلس برعهده گرفت.

رضا عبدو و خلاقیت تئاتری
رضا عبدو و خلاقیت تئاتری

از جمله آثار به یادماندنی او، اجرای عظیم «پدر مرد خاصی بود» با شرکت بیش از ۵۰ بازیگر در چندین خیابان و کوچه در محلات جنوبی محله مرکزی نیویورک، قابل ذکر است که‌ در سال ۱۳۶۸ چند شب متوالی، تئاتردوستان و رهگذران را حیرت‌زده کرد.

آثار او، از جمله «مینه ماتا» در باره شهر قربانی سموم محیط زیست در ژاپن، اجراهای عاطفی بازیگران را با عناصر نور وصدا و تصویرسازی کامپیوتری و ویدیوئی، ترکیب می‌کردند، برای به وجود آوردن فضاهائی که منتقدان «کابوس‌وار» توصیف کرده‌اند.

عبدو چندین فیلم و ویدیو نیز کارگردانی کرد،‌ از جمله یک فیلم تجربی با الهام از کتاب «بوف کور» از صادق هدایت.

عبدو چندین جایزه برجسته از موسسات فرهنگی و جشنواره‌ها دریافت کرد، از جمله جایزه «بسی» برای بهترین رقص‌نگاری و خلاقیت تئاتری که در سال ۱۹۹۶ یک سال بعد از درگذشتش، به او تعلق گرفت.

نویسنده و منتقد «دنیل مافسون»‌ در کتابی به نام «رضا عبدو» زندگی، منابع الهام و میراث هنری رضا عبدو را بررسی کرده است.

نوار بعضی از اجراهای زنده رضا عبدو و همچنین نوشته‌ها و نوارهای ویدیوئی که از او به جای مانده، در کتابخانه عمومی هنرهای نمایشی شهر نیویورک، حفظ می‌شود.

رضا عبدو در سال ۱۳۷۳ در اثر ابتلا به بیماری «ایدز» در ۳۲ سالگی از جهان رفت.

آنها که کارگردان مبتکر تئاتر «رضا عبدو» را می‌شناختند و در رویدادهای بزرگ تٓئاتری او در شهرهای بزرگ آمریکا، سهمی داشتند، بیست سال بعد از مرگ او، لحظات برجسته و غنی از عمر کوتاه او را در مستند «رضا عبدو: تئاتری آینده‌اندیش» Reza Abdoh: Theatre Visionary به تصویر کشیده‌اند. این فیلم که سال گذشته در چندین جشنواره برجسته جهانی به نمایش در آمد، روز چهارشنبه ۱۲ آپریل، به همت موسسه فرهنگی – هنری «بیدون» در لس آنجلس به نمایش در می‌آید.

موسسه «بیدون» متشکل از هنرشناسان ایرانی و عرب، با انتشار نشریه و برگزاری نمایشگاه‌های عمده در موزه‌ها و گالری‌های جهان، هنر معاصر خاورمیانه را بررسی و معرفی می‌کند.

XS
SM
MD
LG