لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

خودسوزی همسر یک جانباز؛ رئیس بنیاد شهید تهران: تقاضای «غیردرمانی» داشت


رئیس بنیاد شهید تهران می‌گوید همسر جانبازی که اقدام به خودسوزی کرده، تقاضاهایی داشته که «عمدتا غیردرمانی» بود و در «حیطه وظایف» بنیاد شهید نبود.

بنا به گزارش رسانه‌های ایران، همسر کریم نورمحمدی، جانباز جنگ ایران و عراق روز یکشنبه ۱۵ اسفند، پس از تحصن چند ساعته مقابل ساختمان بنیاد شهید تهران، خود را به آتش کشید. این زن که نام او منتشر نشده اکنون در بیمارستان بستری است.

انتشار عکس خودسوزی همسر یک جانباز با واکنش زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و یک روز بعد حمیدعلی صمیمی، رئیس «بنیاد شهید و امور ایثارگران» تهران درباره این اتفاق به خبرنگاران توضیح داد.

آقای صمیمی مدعی شد که اعتراضات این زن «بحث درمان» مطرح نبوده و «هدف دیگری» را دنبال می‌کرده است.

او همچنین عنوان کرد که خانواده آقای نورمحمدی می‌خواستند «به خارج بروند» و تهدید کرده بودند که مقابل سفارتخانه‌های دو کشور خارجی هم حرکت اعتراضی برپا خواهند کرد.

رئیس بنیاد شهید تهران می‌گوید که کریم نورمحمدی جانباز ۱۵ درصد جنگی بود اما «به دلیل عارضه مادرزادی و بیماری صعب‌العلاج» قطع نخاع شد و جانبازی او به ۲۵ درصد ارتقاء یافت. با این حال خدمات یک جانباز ۷۰ درصد را دریافت می‌کرده است.

همزمان روزنامه قانون نیز خبر داده زنی که اقدام به خودکشی کرده پیش از این در دفتر روزنامه حاضر شده بود و وقتی صحبت‌هایش منتشر نشد، در تماسی تلفنی گفته است: «می‌روم جلوی بنیادشهید چادر می‌زنم تا حق خود را بگیرم.»

این روزنامه نوشته که گزارشی از تجمع اعتراضی جانبازان تهیه کرده و با برخی از آنان گفت‌وگو کرده اما به دلیل «محافظه‌کاری» و برای پرهیز از «تركش‌های احتمالی» در انتشار آن تاخیر کرده است.

XS
SM
MD
LG