لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

دونالد ترامپ چه تاثیری بر جنگ سرد خاور میانه خواهد گذاشت؟


خلاصه مقاله‌ای از تام اوکانر در اينترنشنال بيزنس تايمز

به نظر نمی رسد که دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا روابط گرمی با تهران داشته باشد، اما کمرنگ شدن حضور آمریکا در منطقه در دولت ترامپ می‌تواند به سود جمهوری اسلامی تمام شود.

ترامپ از منتقدان شدید توافق هسته ای قدرت های بزرگ جهانی با ایران، مداخلات جمهوری اسلامی در منطقه، و رفتار تحریک آمیز قایق های تندرو سپاه پاسداران در خلیج فارس بوده است.

اما رییس جمهوری منتخب از انتقاد از ریاض هم فروگذار نکرده و از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواسته است سهم بیشتری را از بابت تامین هزینه های امنیت ملی شان به آمریکا بپردازند.

کارشناسان معتقدند دولت ترامپ برای حمایت از عربستان سعودی پا به جنگ یمن نخواهد گذاشت و علاقه ای هم به حمایت از گروه های شورشی مخالف بشار اسد در سوریه از خود نشان نداده است.

سفیر پیشین آمریکا در یمن می گوید روابط خوب ترامپ با مسکو می تواند در جهت بلندپروازی های ایران عمل کند.

اما اگر دولت ترامپ در مسیر تضعیف برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) قدم بردارد عربستان سعودی از آن سود خواهد برد. اعضای تیم امنیت ملی دولت ترامپ تا کنون همه از منتقدان برجام بوده اند.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG