لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

جمعی از هنرمندان به احضار پرویز تناولی مجسمه ساز به دادگاه اعتراض کردند


پرویز تناولی مجسمه ساز
پرویز تناولی مجسمه ساز

جمعی از هنرمندان با انتقاد از احضار پرویز تناولی مجسمه ساز ایرانی، خواستار پایان پیگرد قضایی او شده اند. تاکنون بیش از ۱۲۰ هنرمند ایرانی از جمله آیدین آغداشلو و لیلی گلستان این نامه را امضا کرده اند.

این هنرمندان بعد از اینکه پرویز تناولی ممنوع الخروج و به دادگاه احضار شد، این نامه را نوشتند. در بخشی از نامه این هنرمندان آمده است: "آیا این برخورد، درشان هنرمندی اَست که به یمن آثار و نوشتار او همواره نامی نیک از ایران در دنیا برده شده؟! پیشگام مکتب سقاخانه که همواره در پاسداشت و تکریم فرهنگ و هنر ایرانی کوشیده باید با چنین برخوردی مورد تفقد قرار گیرد؟ ما امضاکنندگان این نامه، خواستار رسیدگی فوری مسوولان محترم قضایی به حالت این هنرمند هستیم. پسندیده اَست که حرمت استادی ایشان و سابقه نیم قرن فعالیت فکری، فرهنگی و آموزشی شان پاس داشته شود."

هفته پیش گذرنامه پرویز تناولی، مجسمه‌ساز و نقاش شناخته‌شده ایرانی، هنگام خروج از کشور در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط شد.

آقای تناولی که به تازگی در دادسرای "فرهنگ و رسانه" حاضر شده و به اتهاماتش مبنی بر "نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی" پاسخ داده بود، به خبرگزاری ایلنا گفت: "شاکی این پرونده، نیروی انتظامی و ناجا است و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اتهاماتی بود که به من وارد شده است. این اتهامات را براساس مجموعه کارهایی که تاکنون انجام داده‌ام؛ به من وارد دانسته‌اند."

آقای تناولی افزوده است به باور شاکیان مجسمه‌هایی که ساخته‌ام مصداق تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب است.

به گفته این مجسمه‌ساز، مجموعه آثاری از او در کاخ نیاوران، مجموعه‌ای با عنوان "تناولی و ۵۰ سال هنر پاپ" و مجسمه‌هایی که در مجموعه شخصی او نگهداری می شود، مصداق این اتهام شناخته شده اند.

پرویز تناولی ۷۹ ساله، یکی از شناخته شده ترین هنرمندان ایرانی است و آثار او شهرت جهانی دارد.

XS
SM
MD
LG