لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

تصاویر ۱۲ رهبر دشمن آزادی مطبوعات: از ایران، آیت‌الله خامنه‌ای


در شرح عکس آقای خامنه ای آمده، ایران از نظر آزادی مطبوعات در رده های پایانی، یعنی ۱۶۹ قرار دارد.
در شرح عکس آقای خامنه ای آمده، ایران از نظر آزادی مطبوعات در رده های پایانی، یعنی ۱۶۹ قرار دارد.

به مناسبت سوم مه، روز آزادی مطبوعات در جهان، سازمان گزارشگران بدون مرز پروژه ای را راه اندازی کرده تحت عنوان "سالی خوب برای سانسور،" که در حقیقت کمپینی است برای محکوم کردن آزادی رسانه ها در دوازده کشور جهان؛ کشورهایی که رهبرانشان جلوی آزادی اطلاعات را می گیرند.

شرکت فرانسوی گرافیک و طراحی بی.ای.تی.سی (BATC) برای پنجمین سال به طور داوطلبانه کمپین گزارشگران بدون مرز در این باره را تهیه کرده است. پوسترهایی بزرگ در شهر پاریس که عکس ۱۲ رهبر "دشمن آزادی مطبوعات" روی آنها هک شده است.

به نظر می رسد ابتدا مدل هایی عکس گرفته اند و بعد صورت ۱۲ رهبر روی عکس ها مونتاژ شده است.

از جمله عکس آیت الله علی خامنه ای در حالیکه استکانی به دست دارد، به عنوان یکی از دشمنان آزادی مطبوعات روی این پوسترها منتشر شده است.

در شرح عکس آقای خامنه ای آمده، ایران در رتبه بندی گزارش امسال گزارشگران بدون مرز، در رتبه ۱۶۹ قرار دارد. ۳۲ روزنامه نگار در ایران زندانی هستند و ۶ نفر نیز بازداشت اند.

همچنین شرح داده شده که در ایران با روزنامه نگاران با روش های خلاف حقوق بشری مثل بازجویی و شکنجه برخورد می کند و به آنها اتهاماتی چون جاسوسی می زند.

تصویر ۱۲ رهبر "دشمن آزادی مطبوعات" در خیابان های پاریس؛ علی خامنه ای با استکان چای

از جمله دیگر اتهاماتی که رهبران کشور های "دشمن آزادی مطبوعات" به آن متهم شده اند، به این شرح است: حمله به تحریریه ها (بروندی)، اخراج روزنامه نگاران به بهانه توییت کردن (ترکیه)، پروپاگاندای شدید (چین، روسیه، اریتره...)، حکم زندان و شلاق برای بلاگر (عربستان سعودی)، ایجاد کمپ های نظامی برای روزنامه نگاران (تایلند)...

این ها تنها مثال هایی است از آنچه که بر سر روزنامه نگاران در جهان می آید.

XS
SM
MD
LG