لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

جاستین ترودو: پذیرفتن مهاجران سوری به نفع جوامع جهان است


جاستین ترودو در اولین سفرش به واشنگتن در مقام نخست وزیری کانادا و دیدار با باراک اوباما
جاستین ترودو در اولین سفرش به واشنگتن در مقام نخست وزیری کانادا و دیدار با باراک اوباما

نخست وزير کانادا می گويد به افکار عمومی جهان بايد يادآوری کرد که پذيرفتن مهاجران سوری به نفع جوامع آنهاست.

جاستين ترودو، نخست وزير کانادا در سخنانی که در جريان نخستين ديدار رسمی اش از ايالات متحده ایراد کرد به بحران سوريه و موج اخير جنگ زدگان سوری به کشورهای ديگر بويژه اروپا اشاره کرده است. کانادا اعلام کرده که حاضر به پذیرش ۲۵ هزار شهروند سوريه است.

ترودو گفت: "وظيفه ما اين است که بگوييم با کمک يکديگر می توانيم بر اين چالش فايق آييم. برای مثال پناهجویان سوری را که قرار است ما بپذيريم فقط به اين معنی نيست که می خواهيم کار خير انجام بدهيم. ما داريم به تقويت اقتصادمان هم کمک می کنيم. اين خانواده ها با کار و سازندگی و خلاقيت آيندۀ بهتری برای فرزندان ما به ارمغان خواهند آورد."

در کنار تلاش هايی که برای رفع بحران سوريه جريان دارد، مرز ميان يونان و مقدونيه، مسير اصلی کوچ جنگ زدگان سوری به کشورهای اروپای غربی، امروز صحنۀ تظاهرات دهها هزار شهروند سوريه بود که از مدتها پيش در انتظار باز شدن مرزها هستند.

گزارش ها از مناطق هم مرز يونان و مقدونيه حاکی است هنوز حدود ۱۴ هزار پناهجوی سوری در شرايطی رقت بار در انتظار باز شدن مرزهای مقدونيه هستند.

امروز شمار زيادی از اين پناهجويان با برگزاری تظاهرات در امتداد خط آهنی که دو کشور را به يکديگر وصل می کند، بار ديگر از دولت مقدونيه خواستند مرزها را به روی مردم باز کند.
در حاليکه در آن سوی مرزهای مقدنيه پليس اين کشور همچنان به گشت زنی مشغول بود و با ادامۀ تظاهرات به تدريج بر شمار پليس ضد شورش و خودروهای نظامی در مرز افزوده می شد.

در ادامۀ تلاش های ديپلماتيک برای رفع اين بحران، جان کری در ديدار با مقام های سعودی ضمن اينکه بر ضرورت ادامۀ روند ديپلماتيک برای پايان جنگ سوريه و يمن تأکيد کرده قصد دارد به آنها اطمينان دهد که آمريکا برای ادامۀ مناسبات و پيوندهايش با عربستان اهميت زيادی قائل است.

XS
SM
MD
LG