لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

کریسمس جشنی برای همه


سالهاست که در آمریکا زندگی می کنم، علاقه زیادی به کریسمس و روزهای پایانی سال میلادی دارم، به همه ادیان احترام میذارم ولی آدم مذهبی نیستم، از شور و حال و هیجان این روزها لذت می برم، همه خوشحال هستند، خیابانها چراغانی شده، در بسیاری از خانه ها درختهای کاج گذاشتند، همه دنبال خرید کادو هستند، خلاصه حال و هوایی دلپذیری هست.

امشب مسیحیان به کلیسا میروند و به دعا و نیایش می پردازند، غیر مسیحیان هم کریسمس را جشن می گیرند و اوقات خوشی دارند، خیلی زیباست، یعنی در این سالها کریسمس تبدیل به مراسمی برای همه شده، یک جشن ملی و مراسمی فرهنگی برای تمام مردم آمریکا، حالا از هر قوم و نژاد و مذهبی که هستند.

فکر میکنم چنین وضعیتی در بسیاری از کشورهای جهان وجود داره، یعنی در بیشتر کشورهایی که به دلایل مذهبی کریسمس را جشن میگیرند، عده زیادی هم هستند که مسیحی نیستند ولی این مراسم را برگزار میکنند، شاید به کلیسا نروند ولی به نحوی کریسمس را جشن میگیرند، یا حداقل شاد هستند و در کنار خانواده، دوستان و اقوام اوقات خوشی دارند.

بسیاری از خبرگزاریهای بین المللی گزارش دادند که این روزها عده زیادی هم در ایران کریسمس را جشن میگیرند، در خانه ها درخت کاج میذارند، میهمانی میگیرند و خلاصه به رقص و پایکوبی میپردازند. جالبه که بیشتر این افراد مسیحی نیستند و به گفته مسئولین ایران هم کشوری است اسلامی، با این حال کریسمس با شور و هیجان زیادی برگزار میشه.

البته این موضوع میتونه دلایل اجتماعی و سیاسی هم داشته باشه و از منظر جامعه شناسی قابل بررسی است، ولی از نظر من هر مناسبت و جشن و عیدی بهانه خوبی است برای شادی، چقدر خوب که مردم ایران هم کریسمس را جشن میگیرند و خوشحال هستند.

امشب بابا نوئل سوار بر کالسکه افسانه ای خود به شهرهای بزرگ و کوچک سفر می کنه و برای همه کادو میاره، برای او سیاه و سفید یا مسیحی و غیرمسیحی تفاوتی نداره، بابا نوئل پیرمرد مهربانی است که به تمامی خانه ها سر میزنه و همه بچه ها را دوست داره.

XS
SM
MD
LG