لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۴

نوبل فیزیک به دانشمندان ژاپنی و کانادایی رسید


مراسم معرفی برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۵
مراسم معرفی برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۵

دو فیزیکدان ژاپنی و کانادائی برنده جایزه نوبل فیزیک امسال شدند.

"تاکا آکی کاجیتا" و "آرتور مک دانلد" جایزه نویل فیزیک سال ۲۰۱۵ را به دلیل کشف این که ذرات نوترینو دارای جِرم هستند، دریافت می کنند. نوترینو پس از فتون های نوری فراوان ترین ذرات در کائنات هستند.

تاکا آکی کاجیتا فیزیکدان ژاپنی دانشگاه توکیو و و آرتور مک دانلد فیزیکدان کانادائی دانشگاه کوینز هستند.

"گوران هنسن"، دبیر کل آکادمی سلطنتی علوم سوئد درباره اعطای این جایزه گفت: "آکادمی سلطنتی علوم سوئد تصمیم گرفته است جایزه نوبل سال ۲۰۱۵ را به تاکا آکی کاجیتا و آرتور مک دانلد برای کشف این که نوترینو ها جرم دارند اهدا کند. این دو دانشمند با کشف نوسانات ذرات نوترینو توانستند ثابت کنند که این ذرات که از فراوان ترین ذرات در کائنات هستند دارای جرمند.

همچنین در نشست خبری اعلام برنده جایزه نوبل فیزیک، پروفسور "آن لولیه" رئیس کمیته نوبل فیزیک یادآور شد: "هم اکنون در این اتاق بیش از یک میلیارد نوترینو وجود دارد که تقریبا با سرعت نور حرکت می کنند. این ذرات بنیادی پس از فتون ها که ذرات نوری هستند."

وی افزود: "نوترینو فراوان ترین ذرات در کائناتند و در واکنش های هسته ای برای مثال در خورشید و ستارگان و یا نیروگاه های هسته ای تولید می شوند. کشف اخیر به این معناست که نوترینو ها که در گذشته تصور می شد فاقد جرم هستند، دارای جرمند. و از آن جا که شمار آن ها بسیار زیاد است این کشف، دید ما از کائنات را تغییر می دهد."

این دو فیزیکدان نه تنها مدال و دیپلم نوبل را دریافت می کنند بلکه جایزه ۸ میلیون کرون سوئدی که معادل ۹۶۲ هزار دلار است به تساوی بینشان تقسیم می شود.

XS
SM
MD
LG