لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

آیفون، آیپد، آی مک و حالا هم آیکار


BMW i3
BMW i3

منتظر ماشین الکتریکی شرکت اپل باشید!

نشریه آلمانی منجر مگزین به نقل از منابع معتبری که نخواسته اند نامشان فاش شود میگوید اپل و بی ام دبلیو به توافقی کامل و دراز مدت رسیده اند تا خودروهای الکتریکی تولید کنند. این مذاکرات که ظاهرا از پاییز سال ۲۰۱۴ آغاز شده یکبار بدلیل اختلافات تا مرز از هم پاشیدن هم رفت، ولی طرفین توافق کردند که گفتگوها را ادامه دهند.

همگام با کش و قوس مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای جهانی، اپل و بی ام دبلیو هم مشغول چانه زنی برای یک توافق بزرگ بوده اند. تفاوت عمده این بود که مذاکرات قدرتهای فناوری بر خلاف مذاکرات قدرتهای جهانی در خفا و بصورت محرمانه برگزار شد. حتی حالا هم که بنظرمی آید قرارداد بین این دو شرکت نهایی شده باشد، اپل لام تا کام حرف نمیزند. این شرکت در پاسخ سئوال خبرگزاری سی ان بی سی آمریکا، حاضر به پاسخگویی نبوده و توافق را رد یا تایید نکرده است.

سیاست سکوت در برابر سوالات مطبوعات، یکی دیگر از رفتارهای اپل است که هر بار باعث میشود تا اتفاقا بیشتر باعث گسترش اخبار و اطلاعات در مورد اپل شود.

یک جستجوی ساده در موتور گوگل با تایپ کلمات ماشین الکتریکی اپل در عرض کمتر از نیم ثانیه بیش از ۸۰۰ هزار لینک به شما نشان میدهد. جستجوی مشابه در مورد ماشین الکتریکی شرکت تسلا بیش از ۱.۱ ملیون لینک بوجود می آورد. با مقایسه این دو آزمایش می شود دید که اپل تنها با یک روز سابقه در زمینه اخبار مربوط به اتوموبیلهای الکتریکی، زیاد هم از رقیب پیشرفته و گردن کلفت دیگر خود عقب نیست.

تسلا و اپل هر دو در سیلیکون ولی کالیفرنیا واقع شده اند و کارشناسان میگویند اپل با این حرکت بدنبال رقابت با تسلاست. نشریه آمریکایی د ورج در ماه مارس گذشته گزارش داده بود که سهامداران عمده اپل ، مدیر این شرکت یعنی آقای تیم کوک را برای خرید شرکت تسلا تحت فشار گذاشته اند. بنظر میرسد که همکاری با بی ام دبلیو پس از نا امید شدن اپل از معامله با تسلا انجام گرفته باشد.

منابع آلمانی میگویند اپل بشدت نسبت به همکاری برای ساخت و گسترش اتوموبیلهای الکتریکی i3 بی ام دبلیو اظهار علاقه کرده. آقای تیم کوک ظاهرا در ماه ژوئن امسال از خط تولید i3 بازدید کرده. شرکت بی ام دبلیو در پاسخ به سوال خبرگزاری سی ان بی سی آمریکا در ایمیلی گفته که شرکت بی ام دبلیو همیشه با بسیاری از شرکتهای تولید کننده فناوریهای الکترونیکی و آی تی ، از جمله شرکت اپل، در تماس است و این تماسها کاملا به گسترش فناوریهای مربوط به ارتباطات اختصاص دارد، نه تولید مشترک خودرو.

فعلا بنظر می آید هر دو شرکت تصمیم دارند در مورد این توافق لبهای خود را بسته نگه دارند. اما این باعث نشده که کارشناسان در این مورد گمانه زنی نکنند. بعضی ها میگویند اپل وارد همکاری مستقیم با خودروساز آلمانی نخواهد شد و این توافق تنها به خرید حقوق معنوی ساخت بدنه و آلیاژ شاسی اتوموبیل i3 محدود خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG