لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

با تشکر از عوامل غیر "حاضر" در حصول توافق اتمی


پس از گذشت بیش از یک دهه مذاکره بین ایران و قدرتهای جهانی که ابتدا سه کشور اروپایی بودند و بعد سه کشور دیگر عضو شورای امنیت سازمان ملل بدان اضافه شدند، به توافق جامع اتمی، موسوم به برجام دست یافتند.

از همه دست اندرکاران دستیابی به این توافق تشکر، قدردانی، سپاسگزاری و کلی واژگان مدح و ثنا در باب این افراد گفته شد.

البته گروهی به اصطلاح برخی از قلم افتادند.

منظورم مقامات سابق مانند خاویر سولانا و سعید جلیلی نیست.

بلکه گروهی از کسانی که پیش از اعمال تحریمهای اقتصادی، مقامات ایران را به طور جدی متمایل به مذاکره واقعی کردند.

مانند:

 • اجرای موفق عملیات بازیهای المپیک. برخی رسانه های از آغاز عملیاتی در زمان پرزیدنت بوش پسر گزارشهایی منتشر کردند که هدف آن ایجاد اخلال سایبری در فرآیند چرخه سوخت اتمی ایران بوده است. این عملیات در زمان پرزیدنت اوباما تشدید می شود. گفته می شود که بد افزار استاکس نت محصول کلیدی این عملیات است.
 • باز هم برخی رسانه ها از عملیات دیگری به نام مرلین گزارش می دهند. این عملیات توسط جفری جیمز الکساندر، مامور سابق سازمان مرکزی اطلاعات یا همان سیا ، در گفتگو با خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز، جیمز ریزن افشا شد. هدف از این عملیات فروش اطلاعات ناقص درباره کلاهک هسته ای به ایران از طریق دانشمند روسی که نام کد مرلین بود. مامور سابق سیا به جرم افشا اطلاعات به سه و نیم سال زندان محکوم شد. آقای ریزن این عملیات را در کتابی تحت عنوان وضعیت جنگ State of War منتشر کرد. وی هنوز هم تحت پیگرد قانونی است.
 • ترور دانشمندان مرتبط با صنعت اتمی و موشک بالستیک ایران:
  مصطفی احمدی روشن، مسعود علی محمدی، داریوش رضایی نژاد، مجید شهریاری دانشمندان اتمی ایران بودند و حسین طهرانی مقدم متخصص موشکهای بالستیک چند مرحله ای ایران با سوخت جامد بود.
 • مساله مبهم فرود پهباد رادارگریز پیشرفته RQ-170 که از مرز شرقی ایران وارد کشور شده بود.

نباید نقش این عوامل را نادیده گرفت.

تک تک موارد نوشته شده در هر توافقی بر پایه چانه زنی داده ها و اطلاعات است. پس پر واضح است که در جلسات مذاکرات اتمی ایران، با این درجه از اهمیت، اطلاعات به دست آمده از ماموران مخفی چه ارزشی داشته است.

چندی پیش کتابی رمانی تحت عنوان "افزایش" (The Increment) خواندم. موضوع آن فروش تجهیزات اندازه گیری چاشنی انفجار اتمی به ایران بود. البته تمامی این تجهیزات قبل از رسیدن به ایران به منظور فریب دادن ایران دستکاری شده بود.

بالاخره توافق اتمی حاصل شد. حالا باید دید در مورد راستی آزمایی از نحوه اجرای توافق توسط ایران ماموران صامت چه ابتکاراتی از خود ارائه خواهند داد.

 • 16x9 Image

  فرهاد پولادی

  متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
  از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG