لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۷

گامی سترگ در راه تساوی بشریت


کاخ سفید جمعه ۲۶ ژوئن
کاخ سفید جمعه ۲۶ ژوئن

همواره شنیده اید که درطول زندگی بشر، فرازها و فرودها آمده و رفته اند.

روز جمعه ای که گذشت، ۲۶ ژوئن (یکی از روزهای فراز( در تاریخ ایالات متحده بود.

البته ایرلندیها که اگر چه کشورشان کاتولیک مذهب تلقی میشود، در ۲۲ ماه مه در یک رفراندم سراسری تصمیم گرفتند که به برابری ازدواج دو انسان بدون در نظر گرفتن جنسیتشان رایی مثبت دهند.

و اما بالاخره،

دیوان عالی آمریکا نیز این به مساله که پایه های ژرفی در باور به تساوی انسانها دارد رای مثبت داد.

قضات دیوان عالی آمریکا با اکثریت پنج به چهار رای دادند، که در همه پنجاه ایالت انتخاب شریک زندگی هر انسانی در چارچوب نهاد ازدواج حتی اگر از جنسیت یکسان باشد، ازدواج تلقی می شود، و این امر زین پس محترم و قانونی شمرده می شود.

بلی ازدواج، همجنسگرایان یا دگرباشان در تمامی این کشور قانونی است. اگر چه احتمالا برخی از ایالتهای بنا به دلایلی از تمکین به این قانون فدرال سرپیچی خواهند کرد، اما طبق قوانین این کشور فدرال، آنچه در دیوان عالی کشور به عنوان حکم صادر شده است، حکم قانون داشته و دارد و همه ایالتها چاره ای جز اجرای آن را ندارند.

تاکنون عمده کشورهای اروپایی، پنج کشور در آمریکای لاتین؛ و در قاره های اقیانوسیه و آفریقا هر کدام یک کشور، ازدواج همجنسگرایی در آنها قانونی است.

باز به دیباچه این نوشتار بر می گردم. در طول تاریخ بشر فراز و فرودهایی وجود داشته است. ماه مه سال ۲۰۱۵ هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در اروپا جشن گرفته شد.

بشریت پیروزی سریعتر عقلانیت بر تمامیت خواهی را مدیون یک همجنسگرا است. آلن تورینگ، ریاضیدان، رمزگشا و پدر کامپیوتر یا رایانه امروزی و تا حدی هوش مصنوعی. نقش وی در تاریخ معاصر بشری بی همتاست.

وی با بهسازی دستگاه الکترومیکانیکی توانست رمزهای دستگاه رمزنگار آلمان نازی معروف به "اینگما" (معما) را بگشاید. این امر به اذعان همه مورخان موجب کوتاه شدن زمان جنگ جهانی دوم و نجات جان میلیونها انسان شد.

اما متاسفانه وی به علت همجنسگرا بودنش نه تنها از کارش اخراج شد، بلکه بر پایه قوانین آن زمان در بریتانیا محکوم به دریافت "درمان" اجباری شد. وی تاب ادامه درمان را نداشت و خودکشی کرد.

تا بیش از دو سال پیش در ایران، رییس جمهوری بود که نه تنها هنوز تعداد کشته شدگان هولوکاست "پرسشهایی" را در "ذهنش" ایجاد کرده بود، بلکه با گستاخی کامل در برابر تحصیلکردگان آمریکایی در دانشگاه کلمبیا فریاد زد که در ایران همجنسگرا وجود ندارد!

ایران کشوری پر از اضداد است. در حالیکه طبق مجوزهای شرعی تغییر جنسیت در جمهوری اسلامی قانونی است و تحقیقات بر روی سلولهای بنیادی تشویق می شود. اما همجنسگرایی جرم است و در مواردی حکم اعدام به همراه دارد.

بسیاری از زیباییها، اختراعات و اکتشافات بشری مدیون همجنسگرایان است. در مسیر تعالی بشریت "اینگما" های بسیاری وجود دارد. برای رمز گشایی آن همه باید همت کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG