لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۷

"شهاب سنگ" شکار کنید و ۳۵ هزار دلار آمریکا جایزه بگیرید


سازمان فضایی آمریکا ناسا روز سه شنبه در همکاری با شرکت خصوصی "پلنتری ریسورسز" مسابقه ای را ترتیب داده که ستاره شناسان تمام جهان می توانند در آن شرکت کنند. این مسابقه که شکار سیارک نام دارد، به ناسا کمک خواهد کرد تا شهاب سنگهای سرگردان در فضا را رصد کند.

پرزیدنت اوباما در بودجه سال ۲۰۱۴ آمریکا، ردیفی را برای توسعه طرح مطالعه شهاب سنگهای منظومه شمسی در نظر گرفته بود. بخشی از این بودجه باید صرف شناسایی شهاب سنگهای نزدیک کره زمین شود. این اجرام معمولا در کمربندی مابین مریخ و مشتری قرار گرفته اند و هر از گاهی یکی از آنها از مدار خود خارج شده و به سمت زمین می آید.

بیشتر این شهاب سنگها در آتمسفر زمین میسوزند، اما اگر سنگ آسمانی به اندازه کافی بزرگ باشد میتواند موجب خسارات عظیمی شود.

سازمان فضایی آمریکا تا کنون تنها توانایی رصد کردن بخش کوچکی از این سنگهای آسمانی را داشت. اما حالا این سازمان در همکاری با شرکتی خصوصی مسابقه ای را برگزار کرده که بر اساس آن، ستاره شناسان آماتور تمام جهان میتوانند در آن شرکت کنند و حتی پول نقد برنده شوند. آنهم ۳۵ هزار دلار بازای یافتن هر شهاب سنگ سرگردان که میتواند برای زمین خطرناک باشد. کاربران برای شکار این سیارک ها باید نرم افزاری را که توسط ناسا و شرکت پلنتری ریسورسز طراحی شده روی کامپیوتر خود دانلود کنند و سپس تلاش کنند تا با مطالعه اطلاعات ارایه شده توسط این نرم افزار در مورد سنگهای آسمانی اطراف زمین، الگوریتمی را طراحی کنند که بتواند حرکت این اجرام را بصورت قطعی پیش بینی کند. برای گرفتن اطلاعات بیشتر و دانلود نرم افزار مربوط میتوانید به این آدرس سری بزنید.

سازمان فضایی آمریکا سال گذشته هم مسابقه مشابهی را برای مطالعه شهاب سنگهای سرگردان برگزار کرد که جایزه ای معادل ۵۵ هزار دلار آمریکا داشت. سیارکها منابع بسیار وسیعی از فلزات بسیار کمیاب را درون خود جا داده اند و برخی شرکتهای بخش خصوصی از حالا برای استخراج این منابع سرشار طرح هایی را ارائه کرده اند. از جمله شرکت پلنتری ریسورسز که در انجام مسابقه شکار سیارات با ناسا همکاری میکند در واقع بدنبال بهترین سیارکها برای استخراج منابع است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مسابقه می توانید به صفحه فیس بوک برنامه دو نقطه صفر سری بزنید.

XS
SM
MD
LG