لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

تهران تحولات سیاسی در واشنگتن را در محاسبات خود منظور می‌کند


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جنگ لفظی در مورد سیاست خارجی دولت باراک اوباما، که روز دوشنبه با انتشار نامه سرگشاده گروهی از سناتورهای جمهوریخواه به مقامات ایران افزایش یافت، به طرح اتهاماتی از سوی دموکرات‌ها و همچنین رئیس جمهوری علیه جمهوریخواهان منجر شد؛ اتهاماتی بر این مبنا که جمهوریخواهان در پی یک انگیزه مشترک با تندروهای جمهوری اسلامی ایران، قصد انحراف دیپلماسی را دارند.

۴۷ سناتور جمهوریخواه دراین نامه سرگشاده به دولت ایران در مورد هر توافقی که به تصویب کنگره نرسد هشدار دادند؛

تندترین اتهام را هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا، با متهم کردن جمهوریخواهان به قدرت بخشیدن به رهبران مذهبی ایران و دشمنی با باراک اوباما وارد کرد. اتهامات هری رید در مطالب مشابه جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری بعد از ظهر دوشنبه، و پس از آن در مطالب باراک اوباما در کاخ سفید هنگام دیدار با دونالد تاسک رییس شورای اروپا انعکاس یافت.

جمهوریخواهان که کوشیده‌اند امسال نقش کنگره را در سیاست خارجی آمریکا پررنگ‌تر سازند، با دفاع از نامه سرگشاده می‌گویند مهم است که آنها دولت را از اعطای امتیازات بسیار زیاد به تهران در مذاکرات اتمی بازدارند.

سناتور تام کاتن گفت دولت آقای اوباما هم اکنون اذعان کرده است که تهران می‌تواند توان بالای غنی سازی اورانیوم را حفظ کند و توافق می‌تواند طی ۱۰ سال به پایان برسد. سناتور کاتن افزود این دو شرط به تنهایی توافق را غیرقابل قبول، و برای آمریکا و جهان، خطرناک می‌سازد.

وی افزود «ایرانی‌ها ۳۵ سال است که آمریکایی‌ها را کشته‌اند، و اکنون کنترل ۵ پایتخت را در خاورمیانه در دست دارند. اگر همه این کارها را بدون سلاح اتمی می‌کنند، مجسم کنید با داشتن آن چه خواهند کرد.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، ضمن رد نامه، آن را با «انگیزه سیاسی» توصیف کرد.

نامه سرگشاده سناتورهای جمهوریخواه می‌تواند تهدیدی متوجه توافق اتمی با ایران محسوب شود، زیرا بیش از یک دوجین از سناتورهای دموکرات آماده حمایت از لوایح تحریمی علیه تهران در صورت به بیراهه رفتن جهت مذاکرات هستند.

برخی کارشناسان از جمله رابرت آینهورن مذاکره کننده پیشین اتمی در دولت باراک اوباما می‌گوید ایرانی‌ها ضریب تحولات سیاسی در واشنگتن را در محاسبات خود منظور کرده‌اند.

نامه سرگشاده روز دوشنبه، آخرین چالش جمهوریخواهان علیه سیاست خارجی آقای اوباما است؛ سیاست‌هایی که تاکنون با تائید نسبتا پائینی از سوی عموم مردم آمریکا روبرو شده است.

۱۹ تن از سناتورهای جمهوریخواه روز دوشنبه در تقویت تلاش خود، در نامه‌ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا از او خواستند که هر توافقی با ایران باید مشروط به آزادی سه آمریکایی محبوس در ایران باشد. جمهوریخواهان در این نامه نوشتند: غیر قابل قبول است که همزمان با تعامل ایالات متحده آمریکا با ایران، به نقض حقوق بشر توسط مقامات ایران توجه نشود و شهروندان آمریکا در زندان‌های ایران چشم انتظار بمانند.

همزمان که جمهوریخواهان علیه مذاکرات اتمی با ایران بسیج می‌شوند، ۷ سناتور جمهوریخواه، از جمله باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا، تصمیم گرفتند نامه سرگشاده همکاران خود را امضا نکنند.

باب کورکر گفت تمرکز وی معطوف جلب حمایت دوسوم قاطع برای لغو وتوی آقای اوباما در مورد توافق اتمی با ایران است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG