لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

واکنش رسانه‌های آمریکا به نامه سناتورهای جمهوریخواه به خامنه‌ای


روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان «نامه ۴۷ سناتور جمهوریخواه به آیت الله خامنه ای موجب افزایش خشم کاخ سفید شده است، می نویسد نامه سناتورهای جمهوریخواه در مقطع زمانی مهمی از مذاکرات نوشته شده است، زیرا که به اواخر ماه مارس (اوایل فروردین ماه)، یعنی زمان دستیابی به چارچوب توافق جامع نزدیک می شویم.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که اگر این چارچوب حاصل نشود، ادامه مذاکرات بی معنی خواهد بود. این روزنامه اضافه می کند که سناتورهای حزب دموکرات بر این باورند که این نامه، صرفا با هدف به شکست کشاندن مذاکرات نوشته شده است.

واشنگتن پست در ادامه نوشته است که همه سناتورهای جمهوریخواه در میان امضاکنندگان این نامه نبودند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز در مقاله ای نوشته که سناتورهای جمهوریخواه به جای این که نامه سرگشاده را برای مقامات ایران بنویسند باید مطالب خود را با مردم آمریکا در میان می گذاردند، زیرا به رای مردم برای متوقف کردن توافق احتمالی نیاز است حتی برای ملغی کردن وتوی مصوبات کنگره توسط رئیس جمهوری رای مردم لازم است.

این روزنامه افزود، نامه روز دوشنبه سناتورها، به باراک اوباما این فرصت را داد که اعلام کند این نامه نگاری جمهوریخواهان عملا سیاست بازی است. به نوشته این روزنامه اگر اوباما می خواهد عصر نوینی از مسابقه تسلیحاتی را آغاز کند، ریسک امنیتی آن بالا خواهد بود. بنابرین جمهوریخواهان باید بر انتقاد از محتوای توافق هسته ای تمرکز داشته باشند.

مطلب بعدی نظرسنجی مشترک شبکه ان.بی.سی. و وال استریت ژورنال است. بر پایه این نظرسنجی که از جامعه آماری هزار نفری بین ۱ تا ۵ ماه مارس (۱۰ تا ۱۴ اسفند ماه) انجام گرفته، ۷۱ درصد پاسخ دهندگان گفتند که مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ نمی تواند تغییر واقعی در دستیابی ایران به سلاح اتمی ایجاد کند در حالیکه ۲۴ درصد خلاف این نظر را داشتند.

به نوشته این روزنامه پاسخ دهندگان این نظرسنجی، نسبت به نظرسنجی مشابهی که درباره مذاکرات اتمی آمریکا با کره شمالی که در سال ۲۰۰۷ برگزار شد، با تردید بیشتری به نتیجه مذاکرات نگاه می کنند. در آن نظرسنجی ۶۲ درصد گفتند که مذاکرات در منصرف کردن پیونگ یانگ از دستیابی به سلاح اتمی موثر است.

XS
SM
MD
LG